"Partyzancki" Salon Plakatu Polskiego otworzył się w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 11:45
Mija właśnie 45 lat od otwarcia Muzeum Plakatu w Wilanowie - pierwszego na świecie muzeum poświęconego temu rodzajowi sztuki. Wiodącą imprezą roku jubileuszowego jest Salon Plakatu Polskiego, który po raz 16. otwiera swoje podwoje.
Audio
  • Poznaj szczegóły 16. Salonu Plakatu Polskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Muzeum Plakatu w WilanowieFoto: wikipedia.org/Wistula

 - Nasz salon artyści nazywają "wystawą partyzancką", bo to inicjatywa nieprzewidywalna - tłumaczy Rafał Nowakowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie. - Od 30 lat, niezmiennie każdy może przesłać swoje prace na ten przegląd. Prezentujemy wszystkie dzieła, nie obowiązuje tutaj żadna selekcja: ani jakościowa, ani estetyczna, a jedynym ograniczeniem jest przestrzeń muzeum.

Tegoroczna odsłona to 500 plakatów - mistrzów oraz początkujących twórców; zgodnie z przyjętą zasadą dzieła uznanych artystów i profesorów traktowane są tu na równi z plakatami debiutantów: - Nie oddzielamy tych prac od siebie i nikogo nie wyróżniamy, choć poziom 16. edycji jest naprawdę wysoki i pojawia się kilka nowych nazwisk, które warto zapamiętać.

Od początku istnienia Salon Plakatu Polskiego pozwalał poznać najnowsze trendy w grafice użytkowej, prześledzić odbite w plakacie życie kulturalne naszego kraju, zaobserwować narodziny nowych gwiazd tej sztuki: - Po kilku latach organizowania tej imprezy człowiek wpada w "blazę", że już wszystko widział i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Tymczasem w tym roku zgłosili się do nas młodzi ludzie, którzy mają dużo do powiedzenia, a jeszcze więcej do pokazania. Żeby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się do Muzeum Plakatu w Wilanowie - podsumowuje kurator wystawy.

Salon Plakatu Polskiego czynny będzie do 30 września, a więcej o wystawie dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultury".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka muzeum SZTUKA
Czytaj także

Chopin i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 18:00
Ekipa Czwartego Wymiaru odwiedziła Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i poszukała nowych technologii w muzyce poważnej. Jak się okazuje w klasyce też one istnieją!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brawurowa kradzież obrazów Moneta i Renoira w Musee Marmottan

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 12:00
W 1985 z Musee Marmottan w Paryżu zrabowano dziewięć obrazów - siedem Claude'a Moneta i dwa Augusta Renoira. Policja odnalazła wszystkie dziewięć obrazów na Korsyce pięć lat po kradzieży, w roku 1990.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Pągowski i jego świat plakatu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:28
Polskim plakatem zachwyca się m.in. reżyser Martin Scorseze. Na światowych aukcjach nasze dzieła osiągają nierzadko niebotyczną wartość. O największych sukcesach i najgłośniejszych nazwiskach polskiego plakatu w Czwórce opowiedział sam mistrz, Andrzej Pągowski.
rozwiń zwiń