Przełomowy temat o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 13:42
Jest już kolejna pokonkursowa antologia komiksowa Muzeum Powstania Warszawskiego, tym razem nosi tytuł "Po Powstaniu". Laureatką konkursu została plastyczka Zofia Mróz.
Audio
  • Zofia Mróz i Krzysztof Gawronkiewicz opowiadają o konkursie na komiksy do antologii "Po Powstaniu" (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment okładki antologii Po Powstaniu
Fragment okładki antologii "Po Powstaniu"Foto: mat.pras.

W publikacji znalazło się 21 najlepszych prac zgłoszonych do VI konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Tym razem organizatorzy konkursu wybrali dość przełomowy temat. Komiksy mogły dotyczyć wszystkiego, co działo się w Warszawie i w Polsce po powstaniu.
- To spojrzenie na Powstanie Warszawskie z innej perspektywy. Dotychczasowe edycje dotyczyły samego powstania. Tym razem wyszliśmy trochę poza czas Powstania. Komiks miał opowiadać o losach ludności cywilnej i wojskowych po Powstaniu aż do lat 50. - mówi Krzysztof Gawronkiewicz juror i rysownik komiksów.
- Ja postanowiłam opowiedzieć historię swojej babci, która rozgrywa się przed Powstaniem, bo babcia żyła w Warszawie, a po Powstaniu powróciła do Warszawy ze swoim mężem - mówi Zofia Mróz, zwyciężczyni konkursu. 
Historia opowiedziana przez Zosię, "Historia na szczęście" to jedna z bardziej optymistycznych opowieści w tym tomie. - Mój komiks jest oszczędnie rysowany, nie ma w nim zbyt dużo informacji o emocjach bohaterów, każdy czytelnik sam wkłada w niego swoje emocje - mówi laureatka. 

- Tu emocje unoszą się między kadrami - dodaje juror.
W tym roku do konkursu stanęły bardzo różne osoby, niektóre mają po 11 czy 16 lat, pojawiło się też trochę nazwisk spoza świata rysowników komiksu. Juror twierdzi, że mimo wielu zgłoszeń konkursowych nie było problemu z wyborem laureatów - posłuchaj załączonej rozmowy ze "Stacji Kultura".

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia poświęconego Powstaniu Warszawskiemu.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapitan Żbik. Milicjant idealny i śmiertelnie nudny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 13:20
- Żbik ma mnóstwo wielbicieli. Dziwuję się dlaczego, bo jednak kiepskie są te historie - mówi historyk komiksu z Biblioteki Narodowej i żbikolog, Adam Rusek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Superbohaterowie - z książek na ekrany kin

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 08:56
Niedawno miała miejsce polska premiera filmu "Iron Man 3". Przy tej okazji w czwartkowy wieczór w Czwórce rozmawialiśmy o współczesnych adaptacjach komiksowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie Jamesa Joyce'a w obrazkach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:00
Życie Jamesa Joyce'a, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, do nudnych nie należało. Jednak rysunkowy komentarz Alfonso Zapico uczynił je wyjątkowo ciekawym. Twórca komiksów "Dublińczyk" i "Śladami Joyce'a" był gościem Warszawskich Targów Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papcio Chmiel kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:44
Warszawiak, strzelec podchorąży Armii Krajowej o pseudonimie "Jupiter", artysta plastyk. Twórca popularnego komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek", Henryk Jerzy Chmielewski obchodzi dziś okrągłe urodziny.
rozwiń zwiń