Aleksander Fredro zwierza się w "Trzy po trzy"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:30
Znany jest przede wszystkim jako komediopisarz, ale pisał też prozą. W pamiętniku "Trzy po trzy" zawarł wspomnienia ze swojej wojskowej młodości, które miały być pamiątką dla rodziny.
Audio
  • Fredro na froncie wojennym (Stacja kultura/ Czwórka).
Aleksander Fredro
Aleksander FredroFoto: Maksymilian Fajans/ Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - serwis specjalny >>>

Wydany pamiętnik stał się inspiracją dla wielu reżyserów i aktorów. W latach 70. na scenie Teatru Narodowego Aleksandra Fredrę zagrał Andrzej Łapicki. Od września 2012 roku w Kaliszu w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego można oglądać "Trzy po trzy” w adaptacji Rudolfa Zioło.
- Widocznie w tym tekście jest coś, jakiś wątek, opis, który artystom kojarzy się ze współczesnością. A dialogi i język Aleksandra Fredry to wyzwanie, które chętnie podejmują - mówi Dorota Buchwald z Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Kilka lat temu aktor i reżyser Jan Engler,t ze studentami aktorstwa, przygotował "Fredraszki”. -  To wybrane sceny, wątki, które stworzyły spójną całość, a bohaterami są postaci z utworów Fredry - wyjaśnia Dorota Buchwald.

jl

Czytaj także

Fredro w młodości bawił się jak bananowa młodzież

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:30
7 września w 600 miejscach w Polsce zabrzmią dzieła Aleksandra Fredry - bohatera akcji "Narodowe Czytanie 2013".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fredry zabawy z płcią

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 14:29
7 września w 600 miejscach w Polsce zabrzmią dzieła Aleksandra Fredry - bohatera akcji "Narodowe Czytanie 2013". My sprawdziliśmy jak teksty najsłynniejszego komediopisarza radzą sobie na deskach polskich teatrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja "Narodowe czytanie". Cała Polska czyta Fredrę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 06:00
Kancelaria Prezydenta kontynuuje akcję "Narodowe Czytanie". Tym razem 7 września będzie dniem poświęconym dziełom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza.
rozwiń zwiń