Guercino triumfuje w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 09:00
Guercino to jeden z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku. Po niedawnym trzęsieniu ziemi we włoskim Cento jego dzieła znalazły schronienie w Polsce, gdzie będą pokazywane na wystawie "Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich".
Audio
  • Posłuchaj o wystawie "Guercino. Triumf baroku" (Stacja Kultura/ Czwórka).
Wystawa Guercino. Triumf baroku. Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa "Guercino. Triumf baroku". Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: B.Bajerski/ Muzeum Narodowe w Warszawie

- W Warszawie dzieła Guercino znajdują nową publiczność i nowe współ-dzieła, ponieważ w polskich zbiorach znajduje się wiele znakomitych obrazów tego włoskiego malarza. Dzieła z Cento i Polski razem tworzą tę wstawę - powiedział Fausto Gozzi, dyrektor Pinakoteki w Cento, kurator warszawskiej wystawy.
Polskim kuratorem wystawy jest Joanna Kilian, która podkreśla, że w XVII wieku dzieła Guerciano zyskały popularność równą Rembrandtowi i Caravaggio. O nieustającej aktualności tych obrazów decyduje sposób ich przedstawienia.
Dawni mistrzowie malowali na zamówienie do konkretnych kościołów, kaplic, mieszkań. Tam, w swoim oryginalnym kontekście, funkcjonują w pełni. Dlatego tak trudno znaleźć dla nich odpowiednią oprawę w muzeach. Kuratorzy warszawskiej wystawy zaproponowali inną formę ekspozycji. W Muzeum Narodowym w Warszawie Guercino jest przedstawiony w sposób bardzo nowoczesny.
- Bardzo ważną rzeczą na tej wystawie jest scenografia. To projekt innowacyjny. Zaproponowana przez nas oprawa nadaje nową wartość i nową perspektywę tym XVII-wiecznym obrazom - mówi Fausto Gozzi.
Według włoskiego kuratora malarstwo Guercino jest nadal aktualne i można w nim dostrzec współczesną codzienność.
- My nie odtwarzamy pałaców, ale sugerujemy delikatnie, że ta przestrzeń jest przestrzenią mistyczną, jest przestrzenią świata dawnego, który przeminął, ale jego wartość jest nadal aktualna – dodaje Joanna Kilian.
Wystawę można zwiedzać od 20 września 2013 do 2 lutego 2014 w Muzeum Narodowym w Warszawie.

jl

Czytaj także

Nadprzyrodzone a konkretne. Zmysłowe malarstwo Antonia Correggio

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 13:30
O sztuce renesansowego twórcy obrazów uwydatniających piękno życia opowiadała w Dwójce doktor Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mark Rothko rozumiał, że malarstwo to nie literatura

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 12:30
To może być najważniejsza wystawa 2013 roku w Polsce. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na intymnie spotkanie z twórczością Marka Rothki, jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wypożyczyć dzieło sztuki do własnego salonu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:22
Nie wszystkich stać, by kupić obraz cennionego malarza, a chcieliby mieć je w domu. W Polsce na wprost takim zachciankom wychodzą galerie sztuki i wypożyczają obrazy.
rozwiń zwiń