Nadprzyrodzone a konkretne. Zmysłowe malarstwo Antonia Correggio

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 13:30
O sztuce renesansowego twórcy obrazów uwydatniających piękno życia opowiadała w Dwójce doktor Bożena Fabiani.
Audio
  • O twórczości włoskiego artysty, piewcy urody życia, opowiada dr Bożena Fabiani (Dwójka/W stronę sztuki)
Antonio Correggo Alegoria przywary
Antonio Correggo "Alegoria przywary"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Urodzony w Corregio w sierpniu roku 1489, a zmarły tamże 5 marca roku 1534 Antonio Allegri da Correggio uważany jest za jednego z najdoskonalszych malarzy szczytowego okresu renesansu. Twórczość jego ukształtowała się pod wpływem, między innymi, dzieł Leonarda da Vinci. Zainspirowany dziełem Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej ozdobił sklepienia w klasztorze San Paolo w Parmie i w katedrze parmeńskiej. Jego malarstwo charakteryzują silne kontrasty światłocieniowe, efekty iluzjonistyczne oraz dynamiczne i rozbudowane kompozycje. Correggio był artystą zmysłowym, który sławił w swych dziełach harmonijne piękno i bogactwo życia. Ceniono go zwłaszcza jako malarza dekoracyjnego.

Malował obrazy o treści religijnej. Przedstawione na nich zjawiska nadprzyrodzone zyskują na zmysłowej konkretności, nie ma w nich też śladu neoplatońskiej „ascencio” czy antycznej antropomorfizacji bóstw.

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Geniusz malarstwa, który musiał językiem rozprowadzać farbę

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 14:00
Był barwną postacią i żył w barwnych czasach. Życie i twórczość Diego Velázqueza nie przestaje fascynować po dziś dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leonardo da Vinci - artysta doskonały

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 05:50
- Leonardo da Vinci od małego dziecka miał ten dar, że umiał się uczyć sam. Obserwował otaczający go świat i jak nie umiał jeszcze pisać, to tylko rysował, a kiedy nauczył się pisać, to rysował i notował - mówiła historyk sztuki dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Podkowiński, czyli "Szał uniesień"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 07:00
120 lat temu, 5 stycznia 1895 zmarł Władysław Podkowiński - malarz i ilustrator, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego impresjonizmu i symbolizmu. Miejsce w panteonie polskich artystów przyniósł mu obraz "Szał uniesień", który miał bardzo burzliwą historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żydowska narzeczona" czy ukochany syn Rembrandta?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:20
A może dzieło holenderskiego mistrza to fantazja na temat jednej ze słynnych biblijnych par? Na gawędę dr Grażyny Bastek o niejednoznacznym obrazie Rembrandta zaprasza Michał Montowski.
rozwiń zwiń