Mark Rothko rozumiał, że malarstwo to nie literatura

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 12:30
To może być najważniejsza wystawa 2013 roku w Polsce. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na intymnie spotkanie z twórczością Marka Rothki, jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku.
Audio
  • Mark Rothko w Muzeum Narodowym - o wystawie opowiada Agnieszka Tarasiuk (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Mark Rothko w Muzeum Narodowym - relacja z konferencji prasowej (Kontrkultura/Czwórka)
Mark Rothko Underground Fantasy, (1940), National Gallery of Art, Waszyngton
Mark Rothko "Underground Fantasy", (1940), National Gallery of Art, WaszyngtonFoto: mat. prasowe

Urodził się na Łotwie i, jak wielu Żydów w tamtych czasach, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Był wybitnie uzdolnionym dzieckiem, jako nastolatek biegle władał czterema językami, dziewięć klas zrobił w ciągu pięciu lat. Studiował w trzech różnych szkołach artystycznych. Nigdzie nie zagrzał dłużej miejsca i przez całe życie z dumą podkreślał, że jest samoukiem.

- Mark Rothko to przede wszystkim ikona współczesności. Ikona momentu, w którym to nie Paryż, lecz Nowy Jork okazał się centrum kulturowym świata - opowiada Agnieszka Tarasiuk, projektantka ekspozycji w Muzeum Narodowym. - A nasza wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją jego prac w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Mark Rothko nie miał łatwego życia, zmagał się z nałogami i załamaniami nerwowymi, które doprowadziły go do samobójczej śmierci w 1970 roku. Mimo to zostawił po sobie aż 836 obrazów olejnych. Te prezentowane w Muzeum Narodowym pochodzą z National Gallery of Art w Waszyngtonie. Wystawa w Warszawie czynna będzie do 1 września, a jej patronem medialnym jest Polskie Radio.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA
Czytaj także

Krwawa kradzież polskich obrazów we Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 16:25
W Lwowskiej Galerii Obrazów znajdują się dzieła takich mistrzów jak Donatello, Caravaggio, Rubens czy Tycjan. Wiele jest też polskich artystów: Matejki, Kossaka , Gierymskiego, Malczewskiego czy Ruszczyca. Od 1992 roku w tej kolekcji brakuje "Nokturnu" i "Pojednania" Artura Grottgera oraz jednego ze szkiców Matejki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Pągowski i jego świat plakatu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:28
Polskim plakatem zachwyca się m.in. reżyser Martin Scorseze. Na światowych aukcjach nasze dzieła osiągają nierzadko niebotyczną wartość. O największych sukcesach i najgłośniejszych nazwiskach polskiego plakatu w Czwórce opowiedział sam mistrz, Andrzej Pągowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Partyzancki" Salon Plakatu Polskiego otworzył się w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 11:45
Mija właśnie 45 lat od otwarcia Muzeum Plakatu w Wilanowie - pierwszego na świecie muzeum poświęconego temu rodzajowi sztuki. Wiodącą imprezą roku jubileuszowego jest Salon Plakatu Polskiego, który po raz 16. otwiera swoje podwoje.
rozwiń zwiń