Joël Dicker: zanim "Quebert" stał się hitem, chciałem zrezygnować z pisania

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:15
Ma 28 lat, Grand Prix Akademii Francuskiej, młodzieżową Nagrodą Goncourtów oraz 700-stronnicową powieść, która ukazała się w 30 krajach. Od września "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" Joëla Dickera dostępna jest także w polskiej wersji językowej.
Audio
  • Wywiad z Joëlem Dickerem (Stacja Kultura/Czwórka)
Jol Dicker, autor książki Prawda o sprawie Harryego Queberta
Joël Dicker, autor książki "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta"Foto: PAP/EPA/JEREMY SPIERER/EDITIONS FALLOIS

- Trudno mi uwierzyć w to, co się dzieje. Ponad 2 miliony sprzedanych egzemplarzy, billboardy reklamujące moją powieść rozwieszone w całej Warszawie... I tak jest wszędzie tam, gdzie się pojawię - opowiada rozentuzjazmowany Joël Dicker. - Cały czas nie dociera do mnie, że chodzi o moją osobę i moją powieść.

Część krytyków nie szczędzi młodemu pisarzowi słów uznania, porównując jego powieść do trylogii Larssona albo "Lolity" Nabokova. Bo "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" to nie tylko trzymający w napięciu kryminał, a też poradnik jak napisać dobrą książkę.

- Kiedy byłem mały miałem wiele marzeń. Pisanie książek było jednym z nich - wspomina rozmówca Kuby Kukli. - Ale traktowałem to w kategorii dziecięcej fantazji i nigdy bym nie przypuszczał, że tak wiele osób sięgnie kiedyś po moją powieść. I pomyśleć, że zniechęcony brakiem jakichkolwiek osiągnięć w tej dziedzinie, tuż przed 27. urodzinami postanowiłem zarzucić pisanie. I wtedy właśnie moja książka stała się hitem.

Narratorem książki "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" jest młody, ale już znany pisarz Marcus Goldman, którego dosięgnął kryzys twórczy. W tym samym czasie obok domu jego literackiego autorytetu i byłego profesora, Harry`ego Queberta, odnaleziono zwłoki zaginionej trzydzieści trzy lata wcześniej Noli Kellergan. Harry zostaje aresztowany, a przekonany o niewinności przyjaciela Marcus pozostawia wszystko i wyjeżdża, aby odkryć prawdę i jednocześnie uratować swoją karierę pisarską.

- Chwilami czuję się tak, jak mój bohater. Napisałem książkę, która odniosła niewyobrażalny dla mnie sukces. Na dodatek stało się to błyskawicznie - mówi pisarz. - Teraz jednak pojawiają się pytania o ciąg dalszy. Wiem, że czytelnicy na to czekają i wiem, że poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko. Więc z jednej strony odczuwam ogromną presję, z drugiej - cała ta sytuacja daje mi potężnego kopa.

Książka Dickera, okrzyknięta szwajcarskim "Millenium", wzbudziła duże zainteresowanie, nie tylko czytelników, ale także producentów filmowych. Pojawiły się pierwsze oferty ekranizacji, ale na razie agent literacki, a zarazem francuski wydawca Dickera - Bernard de Fallois - do tematu podchodzi ostrożnie.

kul

Czytaj także

Jaume Cabré wyznaje: kiedy kończę książkę mdleję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:00
Ta książka prowadzi czytelnika przez wieki, miejsca, a także życie głównego bohatera oraz historię Europy. W polskim wydaniu "Wyznaję" Jaume Cabré liczy blisko 800 stron i jest jednym z hitów wydawniczych ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fredro w młodości bawił się jak bananowa młodzież

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:30
7 września w 600 miejscach w Polsce zabrzmią dzieła Aleksandra Fredry - bohatera akcji "Narodowe Czytanie 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łona czyta Szymborską w Czwórce. "Jest absolutnie zachwycająca"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 11:00
- Ostatnio wpadł mi w ręce "Błysk rewolwru" Wisławy Szymborskiej - mówi Łona. - To świetna rzecz: dowcipna i lekka. Wprawiła mnie w absolutny zachwyt.
rozwiń zwiń