Łódź Czterech Kultur - festiwal przeciwko wykluczeniu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 12:00
Trwa kolejna, 4. już edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur. W tym roku w programie imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. - Chcemy aktywizować ludzi z różnych środowisk - mówił dyrektor Zbigniew Brzoza.
Audio
  • Zbigniew Brzoza, dyrektor Festiwalu Łódź Czterech Kultur o tym, co będzie się działo podczas tegorocznej edycji imprezy (Czwórka/Stacja Kultura)
Łódź, widok na ul. Piotrkowską
Łódź, widok na ul. PiotrkowskąFoto: wikimedia.commons/fot.Konrad Kłoszewski

Podczas pierwszych dni festiwalu niesamowici artyści opanowali ulicę Piotrkowską i Wytwórnię w Łodzi, zapewniając rozrywkę publiczności niezależnie od wieku. To festiwal, jakiego nie ma żadne inne miasto w Polsce. Jak przyznaje dyrektor imprezy Zbigniew Brzoza, jest on "obywatelski". - Kierujemy go do wszystkich grup społecznych - mówi gość "Stacji Kultura". - Bo dziś festiwale, jak i cała kultura, została zawłaszczona przez klasę średnią, czyli ludzi, których stać na chodzenie do różnych miejsc. U nas program wyraźnie ustawiony jest tak, by ludzie w każdym wieku i z każdym wykształceniem mogli uczestniczyć w tych wydarzeniach. Poza tym nasza oferta wymaga pewnego zaangażowania i myślenia społecznego. Chcemy aktywizować ludzi z różnych środowisk i działać przeciwko wykluczeniu. A w tym roku zaangażowanie widzów jest ogromne.

Czytaj także: Łódź Czterech Kultur 2013 - bohaterem festiwalu jest miasto, nie artyści <<<

Już podczas pierwszego weekendu trwania festiwalu działo się naprawdę dużo. Miasto odwiedził bowiem cyrk! Nie zabrakło też muzycznych wrażeń. Obok dźwięków elektronicznych pojawiły się melodie żydowskie i romskie, kapele uliczne, rock i jazz, a studenci łódzkiej filmówki przedstawią aranżacje najpiękniejszych piosenek z dwudziestolecia międzywojennego.

/

Kolejny weekend festiwalu upłynie pod znakiem skupienia i kontemplacji. Nawiązując do okrągłej, siedemdziesiątej rocznicy likwidacji ostatniego getta w Polsce, Litzmannstadt Ghetto, organizatorzy zdecydowali się przedstawić mieszkańcom miasta cykl wydarzeń kulturalnych skłaniających do refleksji nad różnorodnością i zadumy nad straconym dziedzictwem kulturowym.

Łódź Czterech Kultur 2014 odywa się 6-15 czerwca 2014. Imprezie patronuje Polskie Radio. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z dyrektorem imprezy, Zbigniewem Brzozą.

(kd / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Łódź
Czytaj także

Na bawełnianym szlaku w Muzeum Fabryki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 18:00
W wakacyjnym cyklu "Pojedź tam!" ruszaliśmy bawełnianym szlakiem prosto do Muzeum Fabryki w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziwny był ten świat: o czym marzyli Łodzianie w 1962 roku?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 17:30
Własne mieszkanie, telewizor, wykształcenie dzieci oraz wypicie ćwiartki i śpiewy oraz tańce ze znajomymi. Reportaż zarejestrowany w 1962 roku przez Polskie Radio pozwala nam przypomnieć sobie, o czym kiedyś marzyli mieszkańcy Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Karski - postać, która inspiruje do dziś

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 15:00
Łódź to miasto szczególne dla Jana Karskiego. Tam się urodził, wychował, to miasto go ukształtowało. Nauczyło tolerancji i mądrości.
rozwiń zwiń