Dziwny był ten świat: o czym marzyli Łodzianie w 1962 roku?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 17:30
Własne mieszkanie, telewizor, wykształcenie dzieci oraz wypicie ćwiartki i śpiewy oraz tańce ze znajomymi. Reportaż zarejestrowany w 1962 roku przez Polskie Radio pozwala nam przypomnieć sobie, o czym kiedyś marzyli mieszkańcy Łodzi.
Audio
  • O czym marzyli i jak żyli Łodzianie w 1962 roku? (Czwórka/4 do 4)
Archiwalne radio
Archiwalne radioFoto: Glow Images

Jak możemy dowiedzieć się z archiwalnego materiału przed wojną w Łodzi 63% rodzin mieszkało w jednoizbowym mieszkaniu, często w kilkanaście osób. Pierwsze lata powojenne przyniosły pod tym względem ogromną poprawę. Wybudowano aż 84 tysięcy nowych mieszkań.
- Chciałabym przede wszystkim mieć telewizor - wyraża marzenie mieszkanka Łodzi. - Wtedy to już chyba w ogóle nie wychodziłabym z domu - dodaje.
Łodzianie marzyli też o tym, aby ich dzieci były bardziej wykształcone niż oni. Był to wówczas duży problem w robotniczym mieście, nad którego rozwiązaniem mocno głowiły się ówczesne władze.
Okazuje się jednak, że marzenia niektórych osób były znacznie bardziej przyziemne, a świat i życie ograniczało się do prostych przyjemności.
- Ja to sobie tak lubię w towarzystwie, o, wypić sobie, pośpiewać. Wolę sobie panie robnąć ćwiarę i położyć się do łózka i poleżeć sobie - wyznał "prosty robociarz".
Lata mijają, a niektóre problemy wciąż takie same...
(ac)

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowocześnie o historii - Muzeum AK w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:00
Mocną, nowocześnie zaaranżowaną lekcję historii o Polskim Państwie Podziemnym i o Polskiej Armii Podziemnej udziela Muzeum AK w Krakowie. Zapraszamy na multimedialny wykład o tym, co działo się w przeszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź: polskie Detroit czy miasto perspektyw?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 15:45
Jaka przyszłość czeka Łódź, wciąż jeszcze trzecie pod względem liczebności miasto w Polsce? Czy wciąż będzie postępowało wyludnienie, czy też tendencja ta zostanie powstrzymana i już niebawem nastąpi okres rozkwitu?
rozwiń zwiń