Bob Marley - ostatni rewolucjonista w służbie wolnej miłości

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 13:20
Wielki miłośnik marihuany, zwolennik wolnej miłości, ikona Jamajki i niekoronowany król muzyki reggae. Bob Marley do dziś stanowi inspirację dla milionów młodych ludzi z całego świata. - To jeden z ostatnich rewolucjonistów w muzyce popularnej - stwierdził Maken.
Audio
  • O ciekawostkach z życia Boba Marleya mówił Maken (Czwórka/Stacja Kultura)
Bob Marley
Bob MarleyFoto: PAP/Photoshot

Urodził się w 1945 roku w Nine Mile na Jamajce i przeżył raptem 36 lat. Jego aktywna kariera trwała bardzo krótko, jak na ogrom osiągnięć, które zapisał na koncie i wpływ na popkulturę, który miał. - Był wyjątkowy choćby dlatego, że naprawdę wcielał swoje słowa w życie. Jego idee nie były tylko pustymi manifestami, bo starał się je realizować - opowiadał w "Stacji Kultura" Maken, ekspert w dziedzinie reggae, prowadzący poniedziałkowe "DJ Pasmo".

Czytaj także: Bob Marley - reggae jest rzeką miłości >>>

Zarobki Marleya trudno było w pewnym momencie policzyć. Na jego koncerty zawsze przychodziły pełne sale i stadiony. W Mediolanie zagrał dla 100 tysięcy osób! Płyty, które firmował, sprzedawały się w dziesiątkach milionów sztuk. - Dla niego pieniądze nie miały jednak żadnego znaczenia i nie stanowiły wartości. Dzielił się nimi z innymi bez mrugnięcia okiem. Krążą plotki, że pewnego razu w ciągu tygodnia rozdał milion dolarów. Czytałem o nim, że utrzymywał w Kingston od czterech do ośmiu tysięcy ludzi, którzy przychodzili pod jego dom. Zawsze wspomagał lokalną biedotę - wspominał ekspert.


Stosunek do pieniędzy i to, że będąc wielką gwiazdą światowej muzyki, nigdy nie zapomniał o najzwyklejszych ludziach, których traktował przyjacielsko, to istotne czynniki składowe jego legendy. Jej równie ważnym punktem jest wielkie zamiłowanie do kobiet. Marley był prawdziwym ambasadorem miłości. Nigdy nie policzono, ilu potomków pozostawił po sobie. - Wielu kobietom, które dopiero poznał, na wstępie zadawał pytanie: czy chcą mieć z nim dziecko? W oficjalnej biografii jest ojcem jedenastu dzieci, ale to na pewno liczba zdecydowanie zaniżona - uważa Maken.

Jakie są inne ciekawostki i fakty o narodowym bohaterze Jamajki, dowiecie się z zapisu nagrania "Stacji Kultura".

ac/kul

Czytaj także

Ula "Afro" Fryc - królowa dancehallu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 12:30
- Dancehall jako taniec wywodzi się z Afryki, z obrzędów, podczas których ludzie wpadając w trans łączyli się ze sobą duchowo - opowiada Ula "Afro" Fryc. To najbardziej utytułowana tancerka dancehallowa w Polsce i jedna z najbardziej docenionych w Europie i na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KaCeZet & Fundamenty zagrali w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 19:00
"Dziennik Kapitana cz. I" jest drugą płytą długogrającą KaCeZeta & Fundamentów. Głównie materiał z tego wydawnictwa muzycy zaprezentowali na scenie Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dubtonic Kru: wśród młodych artystów za dużo jest pychy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 16:30
Są jedną z najciekawszych młodych formacji na scenie reggae, ale nie zawróciło im to w głowach. Muzycy zespołu Dubtonic Kru uważają, że za sukcesem stoi pokora, ciężka praca i szacunek do korzeni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dready. Odzwierciedlenie naszej duszy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 19:00
Kiedyś znaczenie dreadów było klarowne. Ktoś, kto je nosił, słuchał najczęściej muzyki reggae i wyznawał wartości, jakie ona ze sobą niesie. Dziś to właściwie już tylko jedna z wielu fryzur. Na szczęście nie dla wszystkich. - Dready to wciąż fajna manifestacja kontrkultury - przekonuje w Czwórce Mirosław "Maken" Dzięciołowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kluczbork stolicą reggae

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 13:30
Tutaj narodziła się legenda polskiego reggae, grupa Bakshish. Tutaj pojawiało się najwięcej jamajskich nowości, które potem rozchodziły się w Polskę. Od 6 lat Kluczbork ma jeszcze jeden powód do dumy. To Stolica Reggae Festiwal, na którym w tym roku zagrają m.in. Marika i Dub Pistols.
rozwiń zwiń