Nela i Artur. Czy dla miłości warto poświęcić siebie?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:00
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w biografii intymnej Anieli i Artura Rubinsteinów autorstwa Uli Ryciak. - Usłyszałam archiwalne nagranie z Nelą Rubinstein. Słowa, które wtedy padły, zaczęły we mnie kiełkować. Zaczęłam zgłębiać temat i nagle poczułam, że mam historię do opowiedzenia - mówi autorka książki.
Audio
  • Ula Ryciak o swojej książce "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów" (Stacja Kultura/Czwórka)
Artur i Aniela Rubinstein - Frankfurt, 1973 rok
Artur i Aniela Rubinstein - Frankfurt, 1973 rok Foto: PAP/DPA/picture-alliance

Ula Ryciak Artur Rubinstein chwalił się i to jeszcze w dniu swojego ślubu, że jest najsłynniejszym kawalerem na świecie. Nela wiedziała, jaką jej wybranek ma reputację, ale porwana przez miłość, przymykała na to oczy 

"Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów" Uli Ryciak to opowieść o wielkich namiętnościach i cenie, jaką się płaci za uwikłanie w miłość. On - Artur Rubinstein - wiecznie głodny uczuć geniusz fortepianu i król życia, który święcił triumfy w największych salach koncertowych XX wieku, ona - Nela Młynarska - uwiedziona jego czarem i talentem koneserka smaków, żona stojąca w cieniu męża. - Dla Artura Rubinsteina ślub nie był próbą ograniczenia jego wolności. Zakochał się w Neli, oświadczył, stanął przed ołtarzem i dalej miewał romanse. Ale małżeństwo było dla niego opoką - opowiada gość Czwórki.  

Rubinsteinowie przemierzyli razem cały świat, poznali najwybitniejszych ludzi swojej epoki, wychowali czworo dzieci. Czy wiedli życie jak z bajki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czytaj także
osiecka pap 1200.jpg
Osiecka po męsku. Spotkanie z Marcinem Januszkiewiczem

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ula Ryciak (dziennikarka, scenarzystka, autorka książki "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów")

Data emisji: 5.02.2018

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Cisza", o której może być głośno. Książka Małgorzaty Wojcik i Rafała Żaka

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:00
- Gdyby książka została wydana w typowo amerykańskim stylu zapewne historię jej powstania opisalibyśmy na okładce - mówił współautor "Ciszy" Rafał Żak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wesołe historie jak życie Olgi Rudnickiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 16:35
- Kiepsko u mnie z dyscypliną, a moje życie to chaos. Zazdroszczę autorom, którzy potrafią się zmobilizować. Podobnie jak bohaterowie moich książek, mam niepoukładaną rzeczywistość - mówiła Olga Rudnicka, autorka książki "Zbyt pięknie".
rozwiń zwiń