Osiecka po męsku. Spotkanie z Marcinem Januszkiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 12:00
Dźwięki do piosenek ułożył w oryginalne, nowoczesne kompozycje. W formie niezmienionej pozostał tekst wierszy pisarki, które były inspiracją do stworzenia płyty "Osiecka po męsku". 
Audio
  • Marcin Januszkiewicz o swojej debiutanckiej płycie "Osiecka po męsku" (Stacja Kultura/Czwórka)
Agnieszka Osiecka - była kwintesencją poezji, a wszystko czego się dotknęła zamieniało się w piosenkę.  Napisała blisko dwa tysiące znakomitych utworów śpiewanych przez gwiazdy polskiej estrady
Agnieszka Osiecka - była kwintesencją poezji, a wszystko czego się dotknęła zamieniało się w piosenkę. Napisała blisko dwa tysiące znakomitych utworów śpiewanych przez gwiazdy polskiej estradyFoto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

osiecka 1200.jpg
Notes Agnieszki Osieckiej. Jak opisywała rzeczywistość?

Gość Czwórki tłumaczył, że teksty pisarki nie posiadają płci. - Ich interpretacja zależy od wrażliwości człowieka, który je wykonuje. Tytuł tej płyty jest przewrotny, bo choć teksty są wykonywane przez mężczyznę nie są stereotypowo "męskie". Dzięki płycie walczę trochę ze stereotypami, które są przypisywane mężczyznom - mówił.

Marcin Januszkiewicz Mam znajomych w wieku maturalnym. Kiedy usłyszałem, że nie wiedzą kim jest Kazik Staszewski, to pomyślałem, że myślenie w kategoriach "każdy zna tego artystę" jest bardzo relatywne

Droga do wydania debiutanckiej płyty nie była prosta. Artysta wyjaśniał, że wiele wydawnictw odrzuciło pomysł wydania kolejnej płyty z interpretacjami tekstów Osieckiej. - Tułałem się ze swoim materiałem po różnych wytwórniach. Choć zbierałem pozytywne recenzje to ciągle słyszałem: "- Osiecka? Niee... Zrób coś swojego" - opowiadał.

Jak doszło do wydania muzycznego debiutu Marcina Januszkiewicza? Czy autorowi udało się sprawić, że Osiecka zabrzmiała inaczej niż w aranżacjach, które znaliśmy do tej pory? W jaki sposób na odmienione interpretacje wierszy reaguje publiczność, która przychodzi na koncerty? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Marcin Januszkiewicz (aktor teatralny, laureat I nagrody konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" w 2011 roku. Autor projektu "Osiecka po męsku")

Data emisji: 12.12.2017

Godzina emisji: 10.30

ac/kd

Czytaj także

"Duszny kraj". Jak Filip Łobodziński "ugryzł" Boba Dylana?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 17:30
- Kiedy w latach 70. zabrałem się za tłumaczenie piosenek, zacząłem właśnie od Boba Dylana. Jestem jego wielkim fanem, ale fanem krytycznym i zdaje sobie sprawę, że w jego twórczości są teksty wybitne oraz takie, które brzmią wybitnie, gdy są wykonywane na żywo - mówi Filip Łobodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Wypchło: chciałabym, żeby ludzie, byli częścią muzyki, którą tworzymy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 10:00
- Yuuki tworzy grupa przyjaciół, których spotkałam na swojej artystycznej drodze, którzy zrozumieli co muzycznie mam do przekazania. Eksperymentujemy z elektroniką, jazzem i rockiem - opowiadała Kasia Wypchło, wokalistka zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stubbornly Absent. Kasia Klich i Jarek Płocica przekładają Szymborską na angielski

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 13:00
- Pierwszy raz pracowałam w taki sposób, że miałam materię w postaci gotowego tekstu. Musiałam starać się, żeby trzymać treść w ryzach. Nie mogłam jej zmodyfikować, ani skrócić - mówiła Kasia Klich-Płocica - odtwórczyni wierszy Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń