"Cisza", o której może być głośno. Książka Małgorzaty Wojcik i Rafała Żaka

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:00
- Gdyby książka została wydana w typowo amerykańskim stylu zapewne historię jej powstania opisalibyśmy na okładce - mówił współautor "Ciszy" Rafał Żak.
Audio
  • "Cisza". Rafał Żak o książce napisanej szeptem (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

bob dylan 1200.jpg
"Tarantula". Prozy eksperymentalne Boba Dylana

- Ubiegłe święta spędziliśmy w Barcelonie. Na wystawie jednej z księgarń zobaczyliśmy książkę o hiszpańskim tytule "Cisza". To był pierwszy bodziec, który skłonił nas do zainteresowania się tym tematem. Resztę tygodnia spędziliśmy na przerzucaniu się hasłami powiązanymi w jakiś sposób z ciszą. Szybko okazało się, że w naszym języku to słowo posiada wiele znaczeń. Ta książka to odpowiedź na fascynację zjawiskiem ciszy - opowiadał gość Czwórki.

Rafał Żak Nie jesteśmy fanatykami ciszy. Całe życie mieszkamy w centrach miast, które bardzo lubimy. Cisza nie jest więc naszym naturalnym środowiskiem

- Staraliśmy się napisać książkę, która nie będzie poradnikiem na temat tego, jak odnaleźć w życiu ciszę. Z drugiej strony patrząc na ilość i popularność poradników, które nawołują do zmiany stylu życia lub zachęcają do medytacji, można stwierdzić, że ludzie tęsknią za ciszą - mówił na antenie Czwórki.

Jak jest różnica między ciszą "przed" i "po"? Czy znalezienie jej we współczesnym świecie jest w ogóle możliwe? Jak zorganizować "silent party book" i co wspólnego z książką ma utwór Johna Cage'a "4'33"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Rafał Żak (współautor książki "Cisza")

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 10.38

ac/kd

Czytaj także

Dekalog perfumiarza i zbrodnia niedoskonała - co warto przeczytać?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 16:46
Coś dla kobiet, ale także coś dla nastolatków - w Czwórce polecaliśmy książki, które warto położyć najbliższym pod choinką, ale sprawdzaliśmy też, które pozycje należy koniecznie przeczytać samemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zadziwiające życie owoców". Jakie sekrety skrywają i co mogą opowiedzieć o naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 13:30
Czy najbardziej przełomowe odkrycie goegraficzne można obalić, śledząc historię... ananasa? Jarosław Molenda, autor "Zadziwiającego życia owoców. Od ananasa do truskawki" przekonuje, że o naszej przeszłości rośliny mówią więcej, niż niejeden podręcznik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sezon grzewczy". Mieszkańcy Krakowa o zagrożeniu wiszącym w powietrzu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 15:36
 - Autorem tej książki jest miasto. Wzorowałem się na pomyśle, który w latach 70. XX wieku wykorzystano, opisując Seattle. W ten sposób powstała książka napisana przez Kraków i o Krakowie - mówił Piotr Marecki, współautor książki, redaktor naczelny magazynu "Ha:art".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tarantula". Prozy eksperymentalne Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 12:00
- Żeby "Tarantulę" nazwać powieścią, musiałaby tam być akcja, bohaterowie, wątki. Natomiast elementem spajającym "Tarantulę" jest postać samego autora i sposób w jaki filtruje on rzeczywistość, robiąc z niej wybuchowy koktajl - opowiada Filip Łobodziński, tłumacz "Tarantuli".
rozwiń zwiń