Arobal. Sumak i blekot w rysunku o krągłej kresce

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:37
- Kiedy rysuję rośliny czy zwierzęta, to one czasem pojawiają się jako samoistni bohaterowie moich prac i wtedy podchodzę do tego, jak do portretowania - mówi Bartek Kociemba, Arobal. - Staram się zapoznać z nimi, jakbym zapoznawał się z osobą - dodaje. 
Audio
  • Arobal o naturze, przyrodzie, roślinach i zwierzętach w swoich pracach (Stacja Kultura/Czwórka)
Pan Tadeusz Księga VI - Zaścianek, fragment pracy wykonanej do projektu Księgi Pana Tadeusza przez Arobala
Pan Tadeusz Księga VI - Zaścianek, fragment pracy wykonanej do projektu Księgi Pana Tadeusza przez ArobalaFoto: Arobal/Muzeum Pana Tadeusza

- Bazą moich prac jest kredka i papier. Moja kreska jest często okrągła i zawiła. Lubię organiczność procesu rysowania, lubię używać papieru, który ma fakturę. Kredki, których używam mają zapach - opowiada Arobal. 

Arobal Nie zawsze staram się odzwierciedlać daną roślinę w sposób fotorealistyczny, lubię wchodzić w intensywny proces zaciekawienia

Bartek Kociemba jest jednym z najzdolniejszych polskich ilustratorów. Dorastał w Barlinku, małym pomorskim miasteczku położonym wśród lasów pełnych zajęcy, łosi, jeleni, blekotu i sumaku, co nie jest bez znaczenia dla jego twórczości. Czego nauczyły go dziecięce wyprawy na bagna? Jak wykorzystuje to w swej pracy rysownika, a także nauczyciela medytacji i buddyzmu?

Szczęściarze będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Arobala "Kompozycje kwiatowe w przestrzeni i w rysunku" już w najbliższy weekend we Wrocławiu w Muzeum Pana Tadeusza. Warsztaty są częścią programu towarzyszącego wystawie "Księgi Pana Tadeusza", która potrwa do 30 czerwca. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartek Kociemba (Arobal)

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 11.42

pj/kul

Czytaj także

Paweł Adamiec. Surrealizm w świecie natury

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 15:52
- Jako dziecko kolekcjonowałem rośliny. Szuszyłem zioła i starałem się tworzyć krzyżówki własnych gatunków. Od dawna natura jest motywem przewodnim tego, co robię - opowiadał Paweł "Totoro" Adamiec - fotograf, projektant, architekt krajobrazu, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Lubelskiej Szkoły Fotografii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń