"Kreatorki". Kobiety, które nie bały się "iść po swoje"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 17:30
- Bohaterkami naszej książki są kobiety, które chciały wpływać na rzeczywistość. I w ich przypadku to hasło nie brzmi jak z taniego poradnika psychologicznego - opowiadają Lidia i Julia Pańków, autorki "Kreatorek. Kobiety, które zmieniły polski styl życia". 
Audio
  • O kobietach, które zmieniły polski styl życia (Stacja Kultura/Czwórka)
Jadwiga Grabowska - szefowa Mody Polskiej, która wprowadziła na polskie ulice paryski szyk i elegancję. Na zdjęciu z projektantem Jerzym Antkowiakiem - Warszawa, 1965 rok
Jadwiga Grabowska - szefowa Mody Polskiej, która wprowadziła na polskie ulice paryski szyk i elegancję. Na zdjęciu z projektantem Jerzym Antkowiakiem - Warszawa, 1965 rokFoto: PAP/Cezary Langda

Czytaj także
manekin moda styl projektowanie 1200.jpg
"Polskie piękno". Ewolucja polskiego stylu

"Kreatorki" to nie tylko zbiór dziesięciu portretów bohaterek - projektantek, fotografek, ilustratorek, architektek, graficzek, scenografek, ikon i rewolucjonistek polskiego designu - oraz wnikliwy wgląd w ich twórczość i mikroświaty, w których działały. - Wanda Telakowska, o której wiersze pisali Miłosz, Tuwim czy Słonimski, była wizjonerką, która chciała przerzucić pomost między artystami a szerokimi masami - tłumaczą autorki książki. - Była przekonana, że piękno jest w stanie pomagać ludziom na co dzień. Że uszlachetnia i zachęca do pracy - dodają.

Publikacja jest także okazją do zapoznania się m.in. z "nadwiślańską Coco Channel", z prekursorką "zdjęć lifestylowych" i z rewolucjonistką polskiego designu. Jaką cenę zapłaciły za sukces? Dlaczego "chodzenie" doprowadzało je do najlepszych pomysłów? Jak definiowały słowo "walka"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Czytaj także
moda tydzień mody wybieg 1200.jpg
Modo, dokąd zmierzasz? W stronę wolności

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Lidia Pańków, Julia Pańków (autorki książki "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia")

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 10.15

kul/ac