"Polskie piękno". Ewolucja polskiego stylu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 10:50
- Piękno jest bardzo subiektywnym zjawiskiem. Cały czas definiuje się je na nowo. Chcemy je opisać, ale wymyka się kasyfikacjom - mówiła Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu".
Audio
  • "Polskie piękno" - Karolina Żebrowska opowiada o stu latach polskiej mody (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Czwórka

Okładka książki "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu" autorstwa Karoliny Żebrowskiej Okładka książki "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu" autorstwa Karoliny Żebrowskiej

- To, co wcześniej nazywaliśmy pięknym, dziś szybko przestaje nim być. Można to zauważyć zwłaszcza w dziedzinie zmieniających się trendów w modzie Rzeczy, które nosimy szybko przestają nam się podobać - mówił gość Czwórki.

- Zaczynam od tego, co modne było na polskich ulicach sto lat temu. Piękno definiowane było przez zupełnie inne niż dzisiaj standardy. Ideałem była kształtna kobieta o wąskiej talii i bladej skórze. Ten model, jak pokazuje historia polskiej mody, bardzo szybko się zmieniał - opowiadała.

W jaki sposób Polki radziły sobie z brakiem dostępu do materiałów i magazynów modowych? Czy zawsze nadążały za trendami? Jak wyglądała moda po wojnie i w czasach PRL-u? Kto ubierał Polki, zanim zaczęły pojawiać się pierwsze polskie domy mody? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karolina Żebrowska (autorka książki "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu")

Data emisji: 24.12.2018

Godzina emisji: 11.10

ac/kd

Czytaj także

Łódź Young Fashion. Pewność i pieniądze dla najlepszych projektantów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 12:20
- We współczesnym świecie panuje ogromna zmienność w projektowaniu. Wielość trendów i wariantów daje studentom pole do popisu. Ta tendecja pogłębia się z każdą odsłoną Łódź Young Fashion - przekonuje rektor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Jolana Rudzka-Habisiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Antkowiak. Człowiek który zahibernował "Modę Polską"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 14:30
- W 2015 roku odwiedziłem Jerzego Antkowiaka w jego domu w Komorowie i oniemiałem. Wiedziałem, że to, co tam zobaczyłem, trzeba pokazać też innym - mówi Tomasz Ossoliński, projektant mody i kurator wystawy "Jerzy Antkowiak - Moda Polska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie oceniaj książki po okładce. A pisarza? Rozmowa o książce "Pod podszewką"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 18:47
Czasem pod podszewką można często znaleźć o więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Od tego stwierdzenia wyszły Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, które postanowiły opowiedzieć stylu polskich pisarzy. Z jakim efektem? 
rozwiń zwiń