Polecamy książki. Peter Swanson i jego "Piękne kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:00
Thriller psychologiczny i jednocześnie powieść z gatunku domestic noir amerykańskiego pisarza Petera Swansona to historia o obsesji, zdradzie i morderstwie z zimną krwią.
Audio
  • Kinga Michalska zachęca do sięgnięcia po książkę "Piękne kłamstwa" Petera Swansona (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Michele Brusini/Shutterstock.com

Książki okulary 1200.jpg
Polecamy książki. "Miasto niedźwiedzia" Fredrika Backmana

Głównym bohaterem powieści jest Harry, który tuż przed zakończeniem studiów dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje. Harry nie wierzy w samobójstwo, więc wraca do rodzinnego domu, próbuje rozszyfrować tajemnicę zagadkowej śmierci, a jednocześnie uporządkować sprawy spadkowe i zająć się antykwariatem, który stanowił dorobkiem ojca. - Pewnego dnia pojawia się tam piękna dziewczyna, która jak się okazuje, wie o jego rodzinie dużo więcej, niż początkowo miałoby się wydawać. Jednocześnie Harrym interesuje się nim druga kobieta. Obie mają na niego coraz większy wpływ, i - jak Harry jest przekonany - nie mówią mu prawdy. Tymczasem okazuje się, że jego ojciec nie popełnił samobójstwa, ale ktoś zepchnął go ze skały - opowiadał Kinga Michalska.

ZOBACZ TAKŻE Polecamy książki: "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti >>>

Jak podkreślała, mocnym punktem tej książki są rysy psychologiczne bohaterów i nakreślenie postaci. - Kłamstwa są tym, co napędza całą tę historię, i Harry tu pokazane jest, jak zaczyna się w nich po jakimś czasie gubić - tłumaczyła Kinga Michalska. - To także książka o mrocznej stronie ludzkiej osobowości. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Wiersze, recenzje, wywiady Petera Swansona ukazywały się w najważniejszych gazetach w USA. - Natomiast jako powieściopisarz zadebiutował on dopiero w 2012 roku książką "Dziewczyna z zegarem zamiast serca". Wydano ją także w Polsce – opowiadała Kinga Michalska. - Obecnie Swanson zmienił troszkę kierunek, bowiem pracuje nad… cyklem sonetów zainspirowanych twórczością Alfreda Hitchkocka.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 5.05.2020

Godzina emisji: 11:40