Polecamy książki. "Miasto niedźwiedzia" Fredrika Backmana

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:31
"Miasto niedźwiedzia", powieść szwedzkiego pisarza, autora bestselleru "Mężczyzna imieniem Ove", na podstawie którego powstał nominowany do Oscara film, to olśniewająca i przenikliwa historia o małym miasteczku z wielkimi marzeniami.
Audio
  • O książce "Miasto niedźwiedzia" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vaclav Mach

Björnstad to maleńkie miasteczko, a jego niewielka społeczność zamknięta jest w głębi ponurego lasu. Stare lodowisko nad jeziorem zbudowane przed laty przez założycieli miasta, jest centrum tej miejscowości, a mecz hokeja juniorów, który ma się tam odbyć, ma stać się wydarzeniem roku. Na barkach kilku nastolatków spoczywają więc nadzieje i marzenia całego Björnstad. - Pewnego dnia zgraną dotychczas społeczność dzieli dramatyczne wydarzenie - mówiła Kinga Michalska. I jak podkreślała, to książka, którą trudno zakwalifikować do konkretnego gatunku. 

ZOBACZ TAKŻE Polecamy książki: "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti >>>

- Postaci nastolatków są tu bardzo nieoczywiste, a ich wachlarze emocji są ogromne. Niektórzy boją się, że nie sprostają oczekiwaniom innych, jest bieda, ale i bogactwo, samotność, lęki. Na szczęście autor jest zdania, i tym też kierują się jego bohaterowie, że w życiu, jak i na boisku, trzeba walczyć do końca - mówiła. Jak tłumaczyła, bardzo ciekawie pokazane są także relacje członków niewielkiej społeczności. - Każdy ma swoją rolę, bohaterowie mają cechy, które są im niejako przypisane, ludzie znają swoje miejsce w szeregu, aż nagle równowaga się chwieje, zdarza się coś, co ją zaburza. To sprawdzian z człowieczeństwa i katalizator emocji, nagle skrywane uczucia wychodzą - podkreślała Kinga Michalska.

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Rozmówczyni Kasi Dydo opowiadała też o samym autorze. - Fredrik Backman ma bardzo ciekawą biografię. Najpierw studiował religioznawstwo, zatrudnił się potem jako kierowca ciężarówki, prowadził blogi, a w 2012 roku zadebiutował powieścią "Mężczyzna imieniem Ove" - opowiadała Kinga Michalska. - Stała się bestsellerem, a film na jej podstawie był nominowany do Oscara.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 5.05.2020

Godzina emisji: 11:40

kd/pj

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Antonio Iturbe - "Bibliotekarka z Auschwitz"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 12:33
"Bibliotekarka z Auschwitz" Antonio Iturbe to oparta na autentycznej historii Dity Kraus, czeskiej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, opowieść o nastolatce ryzykującej własnym życiem, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki - "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti                                         

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 15:19
- Paola Calvetti nie mogłą spotkać się z królową osobiście, by napisać o niej książkę, więc spojrzała na tę histprię w sposób niekonwencjonalny i postanowiła opisać królową oczami fotogreporterów - tłumaczyła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń