"Rojst '97", "Rick i Morty" i "Solos" - zapraszamy na seriale

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 13:45
- Polski kryminał w stylu noir: zbrodnia, sekrety, kłamstwa i seks, wszystko doskonale wyprodukowane. Z drugiej strony kosmiczno-epicki duet szalonego dziadka z wnuczkiem w międzygalaktycznej pizzy - mówi w audycji Kaja Klimek. - Trzecia propozycja to próba znalezienia odpowiedzi na pytania o człowieczeństwo. 
Maskotki z podobizną Ricka i Mortyego
Maskotki z podobizną Ricka i Morty'ego Foto: shutterstock.com/Avivi Aharon

"Rojst '97" to kontynuacja, kolejny sezon kultowej polskiej produkcji sprzed lat. - Pierwsza część była świetna klimatycznie. Nazywam ten gatunek roboczo "Rojst noir". Tajemnice kryją się tu gdzieś pod leśną ściółką, w mokradłach. Mamy tu połączenie między światem policji, a dziennikarzami. Centralną postacią jest redaktor Andrzej Zarzycki grany przez Dawida Ogrodnika, a Andrzej Seweryn wciela się w tu w starszego dziennikarza. Do tego dochodzą konflikty, zdrady, sprawy rodzinne, a ponieważ to kryminał, to jest też ściganie sprawcy zbrodni. Nastrój i zdjęcia są mocne. Nowy sezon nie tylko wyjaśnia niedopowiedzenia pierwszego, ale dodaje także sporo nowych wydarzeń - tłumaczyła ekspert.

Posłuchaj
20:00 czwórka klimek kultura 2021_07_08-10-13-39.mp3 Polecamy seriale - co warto zobaczyć? (Stacja Kultura/Czwórka) 

W nowej odsłonie przenosimy się w okolice Wrocławia do 1997 roku, chwilę po powodzi stulecia. Zaczynają się ujawniać tajemnice przeszłości, a w kolejne role główne wcielają się też Magdalena Różdżka i Łukasz Simlat. - Mamy bardzo sprawnie zrobiony obraz, to jest "top" pod względem realizacyjnym i wizualnym, a także w sferze gry aktorskiej - podkreślała gość Czwórki. - Na uwagę zasługują też oczywiście postaci drugoplanowe. 


netflix free shutterstock 1200.jpg
Polecamy seriale na kwarantannę

W sieci pojawił się także piąty już sezon kultowej animacji "Rick i Morty". - Na razie są to wyłącznie trzy odcinki i widać, że film trzyma poziom - mówiła Kaja Klimek. - W tym sezonie wciąż mają niestworzone przygody, ale podobno pojawiają się pomysły, by konstrukcja serialu była bardziej jednolita. Każda odsłona byłaby powiązana z poprzednią, a nie zupełnie odrębna - mówiła Kaja Klimek. - Ten serial to gwarancja jakości, więc międzygalaktyczny, peny wyobraźni horror z dużą dozą cynizmu, sarkazmu i nihilizmu wciąż się sprawdza. To serial poruszający na bardzo wielu poziomach, taka międzygalaktyczna wielowarstwowa pizza. 

Źr. Adult Swim/Rick and Morty Season 5

W audycji zastanawialiśmy się też, co to znaczy "być człowiekiem", a to za sprawą antologii science fiction "Solos". - Każdy z odcinków to jedna postać, która rozmawia ze sobą, bądź jakąś wersją siebie. Mamy tu Anne Hathaway, a także Morgana Freemana. To górna półka, jeśli chodzi o światowe aktorstwo, ale niestety bardzo niska, jeśli chodzi o scenariusz. To straszne - podkreślała Kaja Klimek. - Absolutnie płytki koncept. W pierwszym odcinku przez 29 minut Anne Hathaway w trzech osobach rozmawia o przyszłości. Kunszt aktorski ugina się tu pod ciężarem braków w scenariuszu. Prześlizgujemy się po tematach od człowieczeństwa po technologie. Mało z tego wynika - tłumaczyła. - Super intrygujący pomysł, który jednak okazał się niewybuchem. 

Źr. Amazon Prime Video - Solos Trailer

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek

Data emisji: 08.07.2021

Godzina emisji: 10.16

aw

Czytaj także

"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:54
Czas izolacji sprawia, że każda pora dnia wydaje się dobra na kolejny odcinek ulubionego serialu. Platformy streamingowe przygotowują dla nas wciąż nowe oferty.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

W serialowej odsłonie - „Król” Twardocha i „Emily w Paryżu”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:03
Jak co tydzień na antenie Czwórki polecamy serialowe nowości. Na przegląd zaprasza Kaja Klimek.
rozwiń zwiń