"Albo inaczej" - legendy polskiej piosenki wykonują kultowe teksty raperów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 14:00
Na płycie "Albo inaczej" spotkał się jazz i hip-hopowa poezja. - To kompilacja utworów hip-hopowych w aranżacjach jazzowych - mówi Damian Sikorski. - Przy mikrofonie stanęli m.in. Zbigniew Wodecki, Ewa Bem czy Krystyna Prońko, którzy wyśpiewali teksty m.in. Łony, Pezeta i Starego Miasta.  
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nattapol Meechart

ralph kamiński damian sikorski 1200.jpg
Ralph Kaminski: przy takich projektach pracuje się z podjarką

Na albumie słyszymy utwory z repertuaru Starego Miasta, Slums Attack, Kalibra 44, Łony, Pezeta, Eldo i Tedego. A wyśpiewali je najlepsi z najlepszych: Andrzej Dąbrowski, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Felicjan Andrzejczak i Wojciech Gąsowski - opowiada Damian Sikorski, dziennikarz Czwórki. - Wszystkie nagrania zostały nagrane w studiu S4 Polskiego Radia.

Posłuchaj
08:56 czwórka stacja kultura 26.10.2021.mp3 Damian Sikorski opowiada o albumie "Albo inaczej" (Stacja Kultura/Czwórka)

A wszystko zaczęło się w głowie Tego Typa Mesa. Raper skonsultował się z Moniką Borzym, która poleciła mu znakomitego aranżera i kompozytora Mariusza Obijalskiego. - Okazało się, że Mariusz zapalił się do projektu i razem stworzyli wyjątkowy album - opowiada dziennikarz. - Pierwszym wokalistą, z którym się skontaktowali, był Przemysław Gintrowski. Pomysł bardzo mu się spodobał, lecz nagranie uniemożliwiła mu ciężka choroba - dodaje.

Prace jednak ruszyły i trwały przez trzy lata, album ukazał się w 2015 roku. Projekt bardzo długo nie miał też swojego tytułu. Jest jednak dowodem na to, że hip-hop może być świetnie osadzony w zadymionych, swingujących klimatach. - Po raz kolejny potwierdza się teza powtarzana przez Quincy'ego Jonesa i Michała Urbaniaka, że hip-hop to jazz, a jazz to hip-hop - zauważa Damian Sikorski. - "Albo inaczej" udowadnia, że muzyka nie zna granic. Te utwory to nie są leniwe kopie, to doświadczeni wokaliści, znakomite głosy, znakomite teksty muzyki hiphopowej – dodaje.

Zbigniew Wodecki wyśpiewał tekst, który napisał Peja - "Jest jedna rzecz, dla której warto żyć". Peja był przeszczęśliwy, mówił o tym z dumą.

Albo inaczej: Zbigniew Wodecki - Jest jedna rzecz gość. Konglomerat Bigband/alkopoligamiacomAlbum "Albo inaczej" pokazuje, że teksty hiphopowe to poezja w czystej postaci. - Nie obyło się jednak bez skreśleń, drobnych, ale jednak. Te teksty trzeba było przełożyć na język wokalny jazzu - zdradza Damian Sikorski.

Album doczekał się kontynuacji. Zostały wydane "Albo inaczej 2", gdzie teksty hiphopowców śpiewają artyści młodszego pokolenia, oraz "Albo inaczej 3", który jest wersją koncertową.

Albo inaczej: Krystyna Prońko - Oszuści/alkopoligamiacom

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 26.10.2021

Godzina emisji: 11.13

pj

Czytaj także

GrubSon z płytą "Akustycz(nie)zupełnie". "To zabawa dźwiękiem i słowem"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 17:34
"Akustycz(nie)zupełnie" to piąty studyjny album GrubSona. Krążek powstał w ścisłej współpracy z Jakubem Mitorajem, gitarzystą grupy Sanepid. - To album poważny, ale z przymrużeniem oka. Pełen zabawy zarówno słowem, jak i dźwiękiem - mówił GrubSon w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziarma: singiel "Drzazga" to kwintesencja jesiennej chandry

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 12:00
Dziarma na swoją drogę muzyczną weszła w wieku 16 lat. Dziś ma 24 i 10 grudnia wydaje swoją debiutancką płytę. Dla wielu to szok, ale jest na co czekać - artystka otwiera na niej serce przed słuchaczami i przyjaciółmi. 
rozwiń zwiń