Premiery filmowe: "Top Gun. Maverick", "Infinite Storm", "Detektyw Bruno"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 17:00
Premiery tego weekendu zachęcają, żeby Dzień Dziecka zrobić sobie wcześniej i spędzić go w kinie. Nieco młodsi kinomani mogą przeżyć przygodę z detektywem Brunem, nieco starsi polatać samolotem razem z Tomem Cruise'em. Do tego nowy film Małgorzaty Szumowskiej z Naomi Watts.
Detektyw Bruno, reż. Magdalena Nieć i Mariusz Palej
"Detektyw Bruno", reż. Magdalena Nieć i Mariusz PalejFoto: Maciej Skwara/Monolith Films

Piotr Głowacki na tropie

"Detektyw Bruno" to opowieść o chłopcu, Oskarze, który po stracie rodziców zamieszkał w rodzinnym domu dziecka. Choć jest to miejsce pełne miłości, wciąż tęskni za swoimi rodzicami. Dlatego kiedy w jego ręce trafia zagadkowa mapa, stworzona jeszcze przez rodziców, Oskar wierzy, że kieruje ona do skarbu. Chłopiec wyrusza na jego poszukiwanie, ale że nie jest to łatwe, prosi o pomoc swojego idola, Bruna Księskiego, głównego bohatera serialu "Detektyw Bruno". Oskar i Bruno rzucają się w wir przygody. Ten pierwszy pełen entuzjazmu, ten drugi zaś niechętny i zblazowany. Im bardziej Oskar wywraca życie Bruna do góry nogami, tym więcej mają frajdy i radości. - Kiedy oglądam polskie filmy familijne, zazwyczaj mam takie poczucie, że są one robione na pół gwizdka, w poczuciu, że jak odbiorca jest mały, to mało mu do szczęścia potrzeba. Ostatnio wyczuwam jednak wiatr zmian, i przyznaję, że "Detektyw Bruno" ma dobry punkt wyjścia - opowiada krytyk filmowy Łukasz Muszyński. - W rolach głównych występują Karolina Gruszka i Piotr Głowacki oraz Iwo Rajski jako Oskar.  

Detektyw Bruno | Monolith Films

Naomi Watts, Małgorzata Szumowska i górski survival 

Od dziś w kinach także najnowszy i pierwszy anglojęzyczny film Małgorzaty Szumowskiej z Naomi Watts w roli głównej. "Infinity Storm" to oparta na faktach i mrożąca krew w żyłach historia Pam Bales, która wyrusza na samotną wędrówkę na Górę Waszyngtona. Ta wyprawa to jej rytuał i sposób na poradzenie sobie z dramatycznymi wspomnieniami. I właśnie w dniu, w którym czuje się najsłabsza, będzie musiała wykazać się heroiczną siłą. Spotyka bowiem wyczerpanego mężczyznę, zupełnie nieprzygotowanego na wyprawę w tak niebezpieczne miejsce. - Walka z żywiołem jako sposób na przepracowanie swoich traum to jeden z klasycznych motywów kina hollywoodzkiego. Szumowska wykorzystuje go, ale czasami ta opowieść się dłuży, brakuje w niej napięcia. Natomiast Naomi Watts jest znakomitą aktorką, a Michał Englert - świetnym operatorem - ocenia gość Czwórki.  

Infinite Storm (2022) reż. Małgorzata Szumowska |GutekFilm 

Wielki powrót Mavericka

Ale najważniejszą premierą tego weekendu - według Łukasza Muszyńskiego - jest film "Top Gun: Maverick" z udziałem Toma Cruise’a. - W czasach gdy zdecydowana większość filmowców stawia na komputerowe efekty specjalne i zieloną płachtę CGI, Tom Cruise mówi: "ja wam to zrobię naprawdę". I to potem widać na ekranie, i ja za to właśnie szanuję tego aktora - dodaje rozmówca Kasi Dydo. 

Top Gun. Maverick | TYLKOHITY

Posłuchaj
16:52 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 27.05.2022.mp3 O premierach filmowych opowiada krytyk Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Diego". Film o legendzie, która wykroczyła poza murawę

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 17:40
W tym tygodniu świat pożegnał Diego Maradonę - piłkarza, którego legenda wykraczała daleko poza murawę. - To był fenomen społeczny i socjologiczny, i takim przedstawił go w swoim filmie Asif Kapadia - mówi krytyk filmowy, Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Belfast". Branagh wraca do czasów dzieciństwa i idzie po Oscary

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 15:08
Kenneth Branagh na fotel reżysera powrócił w znakomitej formie. Mówi się, że "Belfast" to jeden z najlepszych filmów ostatnich miesięcy. On sam przyznaje, że to najbardziej osobisty z jego obrazów. 
rozwiń zwiń