Artyści w powstańczej Warszawie. Jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:00
- W książce "Artyści '44" Agnieszki Cubały, poznajemy powstańcze losy artystów - mówi Kinga Michalska. - Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ich w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób w nim uczestniczyli.
Aktorka Alina Janowska  brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Była też jedną z pierwszych artystek występujących na gruzach Warszawy.
Aktorka Alina Janowska brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Była też jedną z pierwszych artystek występujących na gruzach Warszawy. Foto: PAP/CAF/Stanisław Dąbrowiecki

W tym roku obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Oddajemy hołd bohaterom, pojawiają się także książki związane z powstańczą Warszawą. Jedną z nich jest "Artyści '44" Agnieszki Cubały.

- Autorka określa się jako pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Ma na koncie kilka publikacji, w których porusza różne jego aspekty - opowiada Kinga Michalska. - "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim", "Miłość' 44", "Miasto i ludzie" czy "Kobiety' 44". Są to opracowania losów dotykających zwykłych ludzi.

W swojej nowej książce jednak autorka pisze o osobach sławnych, znanych z filmu, estrady i ze sceny. Opisuje losy takich gwiazd jak Danuta Szaflarska, Jeremi Przybora, Mieczysław Fogg, Alina Janowska, Andrzej Łapicki czy Irena Kwiatkowska. - To są artyści, których wybuch Powstania Warszawskiego zastał w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób uczestniczyli w nim - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Dowiadujemy się także o mniej znanych artystach oraz o dokumentalistach powstania, którzy na bieżąco rejestrowali i utrwalali powstańczą Warszawę.

Książka podzielona jest na cztery części. Można w nich znaleźć m.in. losy aktorów, piosenkarzy i artystów, którzy w sierpniu 1944 sami walczyli z bronią w ręku, a także historie tych, którzy  dodawali otuchy walczącym, dając koncerty i organizując przedstawienia.

- Obok wielu, zapadły mi w pamięć historie artystów radiowców. W tym budynku, w którym siedzimy, jest studio Władysława Szpilmana. Przebywał on przez całe powstanie w Warszawie i był jednym z Robinsonów, czyli został do samego końca - opowiada Kinga Michalska. Wstrząsający zapis historii artysty na duży ekran przeniósł Roman Polański w filmie "Pianista".

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Posłuchaj
09:21 Czwórka/Stacja Kultura - "Artyści 44'. Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim" Agnieszki Cubały 02.08. 2022.mp3 Kinga Michalska opowiada o książce Agnieszki Cubały "Artyści '44" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 02.08.2022

Godzina emisji: 11:35

aw

Czytaj także

Polecamy książki. "Miasto z mgły" Carlosa Ruiza Zafona

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:30
"Miasto z mgły" to ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, zmarłego rok temu słynnego hiszpańskiego pisarza. To zbiór 11 opowiadań ukazujący wszystkie cechy jego pisarstwa, niepowtarzalną atmosferę Barcelony, tajemnicę i magię snutych przez niego opowieści. - Ta książka to swoiste pożegnanie autora z czytelnikami i powrót do literackiego świata "Cmentarza zapomnianych książek" - mówi Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń