Annie Ernaux z literackim Noblem i "Baśniowa opowieść" Stephena Kinga - co na wydawniczym rynku?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 17:00
"Baśniowa opowieść" to pierwsza powieść fantasy Stephena Kinga od czasu wydania cyklu "Mroczna Wieża". - Tą książką pisarz udowadnia, że wciąż potrafi nas straszyć - podkreślała Kinga Michalska w Czwórce. 
Jak przekonywała Kinga Michalska, w nowej powieści Stephena Kinga każdy znajdzie coś dla siebie
Jak przekonywała Kinga Michalska, w nowej powieści Stephena Kinga każdy znajdzie coś dla siebie Foto: Shutterstock/Ground Picture

- Gdyby sformułować jedno zdanie, które opisywałoby literaturę Kinga, byłoby to: "w małym, spokojnym miasteczku nagle pojawiło się zło" - mówiła Kinga Michalska w rozmowie z Czwórką. - King, który również wymieniany był jako jeden z kandydatów do literackiego Nobla, wciąż ma rzesze miłośników - podkreślała gość Czwórki. 

"Baśniowa opowieść" to wydana w tym roku historia pozornie zwyczajnego nastolatka, który otrzymuje niezwykły dar - klucz do równoległego wymiaru. - Charlie oczywiście się w nim pojawia i musi prowadzić tam walkę dobra ze złem - mówiła Kinga Michalska. Jak podkreślała, w tej powieści King "przetwarza" to, co pisał już w swoich poprzednich powieściach, ale inspiruje się także klasykami literatury fantasy. - Łączy on to bardzo umiejętnie z osobistymi wydarzeniami z życia bohatera - mówiła Kinga Michalska. 

Charlie musiał od dzieciństwa mierzyć się z przeciwnościami losu - śmiercią matki, nałogami ojca. - To wątek społeczny i pokazanie trudnego dojrzewania głównego bohatera, dlatego w tej książce każdy znajdzie coś dla siebie - mówiła Kinga Michalska. 

Posłuchaj
08:03 czwórka kinga_PR4_AAC 2022_10_11-11-42-36.mp3 O książce "Baśniowa opowieść" Stephena Kinga i tegorocznym literackim Noblu mówi Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>  

Ważnym wydarzeniem na literackim rynku była przyznana niedawno Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Otrzymała ją Annie Ernaux, która w swoim dorobku ma ponad 20 książek. - Wiemy o niej, że pisze książki głównie autobiograficzne, porusza temat klasowości i wyzwolenia obyczajowego. Jej relacje z siostrą wpłynęły na to, w jaki sposób przetwarza to, co się w jej życiu wydarzyło - mówiła Kinga Michalska. - W jej książkach przewija się temat wstydu, m.in. z powodu pochodzenia. Annie Ernaux stawia pytania o to, czy pochodzenie nas definiuje - mówiła gość Czwórki. 

Dowiedz się więcej Literacki Nobel przyznany. Wyróżniono Annie Ernaux >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi:  Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 11:35

kd/kor

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści w powstańczej Warszawie. Jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:00
- W książce "Artyści '44" Agnieszki Cubały, poznajemy powstańcze losy artystów - mówi Kinga Michalska. - Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ich w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób w nim uczestniczyli.
rozwiń zwiń