"Lightlark" i "Raybearer. Władcy Promienia". Książki pełne magii

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 17:00
Obie powieści utrzymane są w gatunku young adult. Książka Alex Aster "Lightlark" to historia w stylu "Igrzysk śmierci", a "Raybearer. Władcy Promienia" Jordan Ifueko jest o lojalności, odwadze i przeznaczeniu. 
Do których książek warto zajrzeć?zdjęcie ilustracyjne
Do których książek warto zajrzeć?/zdjęcie ilustracyjneFoto: YanLev/Shutterstock

Powieść Alex Aster to pełna magii i mrocznych sekretów opowieść młodej amerykańskiej pisarki o niezwykłej wyspie Lightlark, na której toczy się walka o złamanie starożytnej klątwy. "Raybearer. Władcy Promienia", którą napisała Jordan Ifueko, to z kolei epicka opowieść fantasy, osadzona w świecie inspirowanym tradycyjnymi wierzeniami zachodnioafrykańskimi.  

- Historia pierwszej z nich pokazuje, jak dziś działa rynek wydawniczy i jak bardzo bywa nieskuteczny. Alex Aster chciała pisać książki już jako dziecko, niestety nikt nie chciał ich wydać. W trakcie kolejnych lat napisała aż sześć książek, jednak ukazały się wyłącznie dwie. Zapytała więc w swoich mediach społecznościowych, kto chciałby przeczytać powieść z motywem przeklętej wyspy, która wyłania się z morza raz na sto lat, aby mogły się tam odbyć rozgrywki między władcami sześciu królestw - wspominała gość Czwórki. - Oczywiście czytelnicy odnieśli się z entuzjazmem do pomysłu i wówczas wydawcy powrócili. Powieść zostanie także zekranizowana - mówiła gość Czwórki. 

Książka "Lightlark" porównywana jest do historii znanej z "Igrzysk śmierci". - To nie jest najbardziej oryginalny motyw, jednak w tym przypadku uniwersum jest bardzo ciekawie rozbudowane - tłumaczyła gość Czwórki. - Mamy Królestwa Dzikich, Gwiezdnych, Księżycowych, Niebiańskich, Słonecznych i Mrocznych. Każde z nich obłożone jest klątwą, a każdy z władców coś ukrywa. Główna bohaterka należy do Królestwa Dzikich i jest przez swoje opiekunki uczona specjalnych magicznych mocy. Tu zdecydowanie pojawia się motyw girlpower, bo walczy ona przeciwko całemu światu - mówiła Kinga Michalska. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>  

Powieść "Raybearer. Władcy Promienia" Jordan Ifueko zyskała w USA bardzo pochlebne recenzje. - Wybrzmiewają tu echa zachodnioafrykańskich wierzeń, więc mamy tu rozbudowany świat duchowy, przetworzony w rzeczywistość utrzymaną w konwencji gatunku fantasy - mówiła Kinga Michalska.

Główną bohaterką jest nastolatka, którą matka przygotowuje do objęcia w przyszłości stanowiska w 11-osobowej radzie następcy tronu - opowiadała Kinga Michalska. Jak podkreślała gość Czwórki, ta historia jest jednak uniwersalna. - Uniwersum jest niezwykle rozbudowane, jest wiele postaci, a każda z nich oczywiście także ma swoje moce - podkreślała Kinga Michalska.

Posłuchaj
09:37 czwórka książki_PR4_AAC 2022_10_18-11-40-37.mp3 O książkach "Lightlark" i "Raybearer. Władcy Promienia" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi:  Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 11:35

kd/kor

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści w powstańczej Warszawie. Jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:00
- W książce "Artyści '44" Agnieszki Cubały, poznajemy powstańcze losy artystów - mówi Kinga Michalska. - Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ich w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób w nim uczestniczyli.
rozwiń zwiń