Od Sienkiewicza po uczniów Hipokratesa. Nowości na rynku wydawniczym.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 15:30
Książki "To przez ten wiatr" Jakuba Nowaka - czyli historia Henryka Sienkiewicza i Heleny Modrzejewskiej - a także "Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia" Ełbeny Grabowskiej to nowości na rynku - podkreślała Kinga Michalska. 
Jak zwraca uwagę gość Trójki do trzeciej jednym z powodów niskiego czytelnictwa w Polsce jest nasze zmęczenie. Książka bywa wymagającą rozrywką
Jak zwraca uwagę gość "Trójki do trzeciej" jednym z powodów niskiego czytelnictwa w Polsce jest nasze zmęczenie. Książka bywa wymagającą rozrywkąFoto: Shutterstock/Ground Picture

Powieść Jakuba Nowaka "To przez ten wiatr" to brawurowo opowiedziana, fabularyzowana historia podróży do Ameryki Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza. "Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia" Ełbeny Grabowskiej zaś to ostatnia część cyklu łączącego opowieść fabularną z przełomowymi wydarzeniami z historii medycyny. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>  

Jak podkreślała gość Czwórki, książka "To przez ten wiatr" to jednocześnie western, powieść historyczna i zarazem obyczajowa. - Z pewnością jest to historia, której nie usłyszymy w szkołach. Zamiast poznawać "genialną polską aktorkę i wybitnego noblistę", poznajemy dwoje młodych ludzi przed trzydziestką. Henryk Sienkiewicz jest jeszcze początkującym dziennikarzem, a Helena Modrzejewska marzy o karierze za oceanem - opowiadała Kinga Michalska. 

Wspólnie w 1876 roku wybrali się do Kalifornii, wraz z przyjaciółmi wynajęli tam ranczo, aby prowadzić tam farmę i hodować warzywa. - Ta historia wydarzyła się naprawdę. Poznajemy ją tylko z listów i pamiętników, możemy się jednak domyślać, że nie szło im najlepiej, bo sąsiedzi opisywali ich jako "grupę dziwnych Polaków, którzy czytają wiersze, grają Chopina, a na polu gnije im kapusta" - opowiadała gość Czwórki. - Jednak to z tego wyjazdu Sienkiewicz napisał później "Listy z Ameryki" i to tu uwierzył, że może pisać coś więcej niż artykuły do gazet. Modrzejewska już tam została i zrobiła karierę - podkreślała Kinga Michalska. - Jednak to, co łączyło oboje, i czy była to przyjaźń, czy kochanie, pozostaje już w sferze domysłów - opowiadała. 

Posłuchaj
08:02 czwórka michalska_PR4_AAC 2022_11_08-11-40-38.mp3 O książkach "To przez ten wiatr" Jakuba Nowaka i "Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia" Ełbeny Grabowskiej opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Tytułowa "Doktor Zofia" z powieści Ełbeny Grabowskiej to pediatra Zofia Nibużanka, młoda lekarka. Losy głównej bohaterki, przeplatają się z historią Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, którego burzliwe dzieje bywają określane jako "historia Polski w pigułce". - Z kart tej książki dowiadujemy się, że Nibużanka chciała być chirurgiem, jednak w jej czasach było to niemożliwe - tłumaczyła Kinga Michalska. - Przeczytamy historię o tym, jak bohaterka radziła sobie w trudnych czasach przed wojną i w jej trakcie - mówiła.

Ełbena Grabowska, która napisała "Uczniów Hipokratesa", z wykształcenia jest lekarzem neurologiem. - Gdy napisała słynną sagę "Stulecie winnych", porzuciła już praktykę, jednak doskonale opisuje tajniki pracy lekarza i sekrety pracy szpitala od kuchni - wyliczała Kinga Michalska. - Dowiadujemy się też m.in., jak rodziły się odkrycia, które dziś są standardowymi zabiegami medycznymi. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 08.11.2022

Godzina emisji: 11:40

kd/kor

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści w powstańczej Warszawie. Jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:00
- W książce "Artyści '44" Agnieszki Cubały, poznajemy powstańcze losy artystów - mówi Kinga Michalska. - Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ich w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób w nim uczestniczyli.
rozwiń zwiń