Książki pod choinkę i prof. Andrzej Zybertowicz z Nagrodą Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 22:20
Znamy już laureatów Nagrody Mediów Publicznychw kategorii "Słowo", statuetkę przyznano prof. Andrzejowi Zybertowiczowi. O twórczości profesora opowiada Kinga Michalska, która także poleca książki na święta. 
Kinga MIchalska poleca książki pod choinkę
Kinga MIchalska poleca książki pod choinkę Foto: shutterstock/EGHStock

Za nami gala rozdania Nagród Mediów Publicznych, ten fakt nie mógł przejść bez echa w cyklu Kingi Michalskiej, której bliskie jest "Słowo". W tej właśnie kategorii laureatem nagrody został socjolog prof. Andrzej Zybertowicz. - W uzasadnieniu podkreślono, że prof. Zybertowicz pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością - mówi Kinga Michalska. - Laureat skupia się na socjologii mediów. Jest autorem takich książek jak "W uścisku tajnych służb", "Upadek komunizmu i układ postnomenklaturowy", "III RP. Kulisy systemu", a także "Samobójstwo oświecenia. Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat".

Ponieważ święta tuż, Kinga Michalska przygotowała także listę książek, które mogą być świetnymi prezentami pod choinkę. Pierwsza propozycja to "Atlas osobliwości kulinarnych" Dylana Thurasa i Cecily Wong. - Autorzy zabierają nas w podróż w czasie i po globie. Zachęcają nas do spróbowania potraw przygotowywanych w najróżniejszych miejsca świata - mówi gość Czwórki. - Znajdziemy wiele faktów historycznych dotyczących różnych potraw. Dowiadujemy się o zwyczajach kulinarnych, które przez wieki się zmieniały, a także poznajemy historię powstawania potraw, które są symbolami danych regionów.   

Na liście propozycji Kingi Michalskiej nie mogło zabraknąć świątecznego kryminału. Tym razem to "Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo" Mary Kelly. Akcja rozgrywa się w Londynie na początku XX wieku, 22 grudnia - tuż przed świętami. - Już tytuł mówi dużo. Będziemy tu mieć zagadkę kufra i jego właścicielki. Londyn jest w ferworze świątecznych przygotowań, jednak są tacy, którzy pracują - opowiada Kinga Michalska. - Są to detektywi, nadkomisarz Brett Nightingale oraz sierżant Beddoes, którzy otrzymują wezwanie do zaniedbanego mieszkania w dzielnicy Islington. Znajdują ciało starszej kobiety i odkrywają, że należący do niej kufer został niedawno splądrowany. Zmarłą okazuje się księżna Olga Karuchin, emigrantka z trapionej krwawą rewolucją Rosji, z jej kufra zaś zniknął skarb. Zawikłane losy arystokratki staną się przedmiotem ich śledztwa, a w intrygę wplątane są bardzo barwne postaci. To trzymający w napięciu kryminał w starym stylu.

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>  

Wśród propozycji Kingi Michalskiej znalazła się także propozycja dla wielbicieli biografii. - "Czarodziej" Toibina Colmana - to wzruszający i czasem humorystyczny portret słynnego pisarza Tomasza Manna, autora "Czarodziejskiej góry". Powieść pokazuje burzliwe życie pisarza, jego relacje z bliskimi a także historie powstawania jego powieści - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Autor książki był nominowany do nagrody Booker Prize. To dobra propozycja, która może znaleźć się pod choinką. 


Posłuchaj
13:34 Czwórka/Stacja Kultura - Kinga Michalska - książki 06.12.2022.mp3 Kinga Michalska poleca książki (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ostatnią propozycją jest "Bombka o dziewczynkach, które odmieniły święta" autorstwa Sibéal Pounder. Jej bohaterką jest mała dziewczynka, która jest sierotą i mieszka pod mostem. - Wszystko się zmienia, kiedy pewna staruszka obdarowuje ją magiczną czerwoną bombką - mówi Kinga Michalska. - To zmienia jej życie. Poznaje innych bohaterów i okazuje się, że jeden dobry uczynek może odmienić oblicze świąt. Książka jest świetną propozycją dla młodszych czytelników.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 06.12.2022

Godzina emisji: 11:40

aw

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści w powstańczej Warszawie. Jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:00
- W książce "Artyści '44" Agnieszki Cubały, poznajemy powstańcze losy artystów - mówi Kinga Michalska. - Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ich w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób w nim uczestniczyli.
rozwiń zwiń