Nowe Horyzonty w Smart7. Jakie wyzwania stoją przed polskim filmem?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 11:32
Smart7 to projekt, którego celem jest odpowiedź na aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed branżą festiwalową. MFF Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w tej sieci, jednocześnie będąc jej liderem.
Jakie problemy przeżywa dziś branża filmowa?
Jakie problemy przeżywa dziś branża filmowa?Foto: Shutterstock.com

- Po pandemii kina na całym świecie przeżywają poważny kryzys. Inwazja platform streamingowych, które rozkwitły w czasie lockdownu, a do tego wojna i aktualny kryzys ekonomiczny - to doświadczenia, które nie są bezpośrednio powiązane z branżą filmową, a które mają na kino duży wpływ - wyliczała Małgorzata Sadowska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. - Po pandemii widzowie powrócili do kin, ale nie w takiej ilości, jak to miało miejsce przed kilkoma laty. Musimy więc wymyślić sposób na to, by ludzie wciąż chcieli oglądać filmy na dużym ekranie, a także spotykać się, być razem, wychodzić z domów i nie izolować się od innych. 

Kryzys w kinach nie jest jeszcze tak poważny, byśmy mogli mówić o "końcu pewnej epoki". - Nie wszystkie tytuły zagarnęły platformy streamingowe. Z pewnością jednak jesteśmy na etapie zmiany, rzeczywistość jest nieprzewidywalna i pokazała nam, że wydarzyć się mogą rzeczy, których nikt wcześniej nawet nie brał pod uwagę - mówiła gość Czwórki. 

Dlatego powstał projekt Smart7, który skupia organizatorów siedmiu festiwali filmowych z całego świata - z Polski, Litwy, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Grecji i Finlandii - i ma stanowić "odpowiedź na aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed branżą festiwalową". MFF Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w tej grupie, a jednocześnie jest jej liderem. - Byliśmy jednym z inicjatorów tego pomysłu i jesteśmy w projekcie od początku. To próba "ucieczki do przodu" i sposób na to, byśmy wszyscy się rozwijali, a kultura kwitła - mówiła Małgorzata Sadowska. - To niezależne byty, które ze sobą współpracują, łączą się i tworzą konstelację. Smart7 łączy festiwale, które mają znaczenie w swoich krajach, poszukują podobnej publiczności i zainteresowane są prezentowaniem kina artystycznego, promują filmy z własnego kraju.

Posłuchaj
18:11 horyzonty PR4_AAC 2023_03_16-10-14-30.mp3 Małgorzata Sadowska o kondycji polskiego kina i europejskich festiwalach filmowych (Stacja Kultura/Czwórka) 

Organizatorzy festiwali chcą wymieniać się m.in. wiedzą dotyczącą produkcji filmowej, jednocześnie dzielić inspiracjami i pomysłami, kierunkami rozwoju. - Z drugiej strony organizujemy konkurs filmowy, przy okazji którego promowani mają być młodzi twórcy i ich filmy. Na wszystkich festiwalach pokazywane będą te same dzieła, dlatego jest to także szansa na promocję rodzimego kina w Europie, sposób, by przetrzeć szersze szlaki i zwiększać zasięg - podkreślała. W Polsce filmy z pierwszej selekcji będzie można obejrzeć 20-30 lipca we Wrocławiu podczas 23. odsłony Nowych Horyzontów. - Możliwość spotkania się z widzami i sprawdzenie ich odbioru kina w różnych częściach świata jest niezwykle ekscytujące - podkreśliła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Małgorzata Sadowska (Festiwal Nowe Horyzonty)

Data emisji: 16.03.2023

Godzina emisji: 10.30

kd

Czytaj także

Daktyloskopia na ekranie - obalamy mity kryminalistyki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 19:20
Zbieranie linii papilarnych na miejscu przestępstwa często pojawia się w filmach i serialach kryminalnych. Daktyloskopia jako narzędzie zabezpieczenia i badanie śladów odcisków palców jest bardziej złożona, niż jest to w nich pokazywane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń