Pola Chobot & Adam Baran i piosenki z domowego zacisza

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 14:02
Nadchodzi nowa płyty Poli Chobot i Adama Barana. Singiel "Ciało", którego pierwotny tytuł to "Sypialnia song" zdradza, jaki będzie ten album. 
Pola Chobot  Adam Baran w Czwórce
Pola Chobot & Adam Baran w CzwórceFoto: Damian Sikorski/Czwórka

W 2019 roku ukazała się ich pierwsza płyta długogrająca Poli Chobot i Adama Barana. W rozmowie z Damianem Sikorski opowiedzieli o nowych singlach, czasie tworzenia i nowych warunkach pracy. 

- Nad "Ciałem" pracowaliśmy od 6 miesięcy, trochę się z nim osłuchaliśmy. Mieliśmy taki okres, kilku miesięcy, że trochę niezobowiązująco graliśmy sobie na akustycznej gitarze wieczorami w domu - zdradza Adam Baran. - Tę piosenkę napisaliśmy w sypialni. Ona długo nabywała się "Sypialnia song" i chyba tydzień przed oddaniem singla musieliśmy znaleźć nowy tytuł. Nasze domowe tytuły często są abstrakcyjne lub niecenzuralne - dodaje. 

Pola Chobot zdradza, że czas, w którym powstawały single był pełen przeróżnych zmian. -Zmieniły się też procesy pisania piosenek - mówi. - Próbowałam wyrobić sobie rutynę pisania. W wolnych chwilach, zwykle przedpołudniem, starałam się siadać i grzebać przy tekstach. Sporo rzeczy napisaliśmy w dziennych przestrzeniach. 

Adam Baran to ranny ptaszek, Pola - sowa. Wspólnie wypracowali system powstawania singli. Jedną ze zmian, która wpływa na twórczość duetu była przeprowadzka z Wrocławia do Warszawy. - Moment zamknięcia nas w domach, przez pandemię, był takim zwróceniem się do wewnątrz, ja trochę w tym trwam do dziś - przyznaje artystka. - Przeprowadzka jest kolejnym wyjściem ze strefy komfortu. Myślę jednak, że Warszawa to nie jest ostatnie miejsce naszego pobytu. 


Posłuchaj
19:54 czwórka stacja kultura 06.04.2023.mp3 Pola Chobot i Adam Baran opowiadają o swojej muzyce i singlu "Ciało" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Teksty Poli Chobot są mocne, pełne emocji. Artystka postanowiła już z nimi nie walczyć. - Gdy próbuję walczyć to ocieram się o śmieszność i nieautentyczność - ocenia. - Wkręciliśmy się z Adamem w temat The Beatles, w ich sposób pisania, totalnie bezwysiłkowy, nienachalnie wysiłkowy. Zaczęliśmy akceptować te rzeczy, które z nas naturalnie wychodzą i ta piosenka jest czymś takim. 

Poprzednie albumy duetu zostały nagrane na setkę. Tym razem zespół zdecydował się na współpracę z producentem i nieco inny system pracy. - Nie byliśmy pewni, że Jurek Zagórski będzie chciał z nami pracować. Ucieszyliśmy się, że chce. Podoba mu się też że kombinujemy, podróżujemy po stylach - przyznają muzycy. - Na początku pisania tej płyty my nie zgadzaliśmy się ze sobą, kłóciliśmy się muzycznie. Potrzebny był nam ten głos rozsądku. On ma dystans. Nie pisał tych piosenek, więc nie przywiązuje się do jakiś ich części. W "Ciele" też był taki fragment, który Jurek uznał za zbędny. On myśli o dobru piosenki. Wprowadza dystans i porządkuje. 

Wchodząc do studia z producentem Pola Chobot i Adam baran nie nagrywają już na setkę, ale też nie robią takeów w nieskończoność. Pola zdradza, że piosenki śpiewa trzy raz. 

Singlowi "Ciało" towarzyszy klip, z którego muzycy są bardzo zadowoleni. Niezwykle podobał im się styl pracy przy jego realizacji i koncentracja całego zespołu. 


źr. Pola Chobot & Adam Baran - Ciało (Official Video)/Pola Chobot & Adam Baran

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 11.16

pj

Czytaj także

Yans i Ptakova łączą siły w "All up to you", w drodze do kolejnych wydawnictw

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:58
Lata 90. wracają. Inspiracje z nich czerpie moda, film i muzyka. Doskonale słychać je we wspólnym utworze grupy Yans i Ptakovej - "All up to you". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś Ania Rusowicz przemienia się w Annę. "Rozumiem swój talent i swoją misję"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 14:16
Singlem "Tobie" Anna Rusowicz zapowiada swoją najnowszą płytę. To utwór niezwykły, nagrany na setkę, bardzo szczery. 
rozwiń zwiń