Winylowe białe kruki - "niXes" zespołu niXes w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 13:02
W cyklu "Białe kruki" Damian Sikorski opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "niXes" zespołu niXes. - Trudno jednoznacznie sklasyfikować tą płytę, bo dużo jest w niej nowoczesności, ale także nawiązanie do "starego" grania - mówi Damian Sikorski.
Ania Rusowicz i zespół niXes na 12. Offensywie de Luxe
Ania Rusowicz i zespół niXes na 12. Offensywie de LuxeFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

niXes to nowatorski projekt Ani Rusowicz, Huberta Gasiula i Kuby Galińskiego. Nawiązuje stylistyką do klimatów neo-hippie. Przed premierą płyty skład zespołu był tajemnicą, a wokalistka nie była ujawniona. Na płycie Ania Rusowicz śpiewa po angielsku i w sposób bardzo odbiegający od wcześniejszych dokonań artystki. 

Pierwsza solowa płyta wokalistki pokazała jasno drogę, jaką chce podążać. Sprawdzała się w wielu gatunkach, ale jest głównie kojarzona z bigbitem. I nagle w listopadzie 2017 roku pojawił się krążek niXes. - Album jest bardzo hippisowski ze współczesną elektroniką. To było coś niesamowitego - opowiada dziennikarz. Połączenie elektroniki z elementami rocka psychodelicznego powoduje unikatowość i oryginalność tej muzyki nie tylko na rodzimym rynku muzycznym.

W muzyce niXes słychać inspiracje sceną australijską i takimi zespołami jak Tame Impala czy Pond. - Ciekawym zaskoczeniem jest to, że artystka kojarząca się silnie z bigbitowym brzmieniem tu sięgnęła po zupełnie odmienne środki wyrazu artystycznego - mówi Damian Sikorski. - Nawet dla wprawnego ucha słuchacza lub fana Ani odbiór tej muzyki może być kompletnym zaskoczeniem.​

Na "niXes" Rusowicz wypada poza orbitę oczekiwań słuchaczy. Śpiewa spokojnie i delikatnie, niesie sobie dźwięk. - Ukazała się jedyna płyta zespołu. Było także niewiele koncertów, jednak wszystko dobrze wyglądało wizualnie na scenie, a muzyka pięknie współgrała z rozproszonym światłem - wspomina rozmówca Kasi Dydo. - Publiczność zachwyciła się albumem. Mam nadzieję, że Ania stworzy coś innego i pokaże swoje możliwości muzyczne i to, co się kryje w jej głowie. Jest to przecież kobieta wielu talentów.


Źr. Youtube/niXes - Circles (official video)


Posłuchaj
13:35 Czwórka/Stacja kultura biale kruki "niXes" zespołu niXes 06.09.2022.mp3 Damian Sikorski opowiada o płycie "niXes" zespołu niXes (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 06.09.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Piękne czytanie. Książki naukowe i podręczniki spod ręki artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:41
Czytanie i nauka mogą być piękne. Można się o tym przekonać w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, gdzie trwa wystawa "Piękne czytanie", która prezentuje projekty graficzne i druki książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądała praca nad okładkami kultowych płyt lat 80.?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:00
Antoni Zdebiak fotografował najważniejsze postaci polskiej sceny muzycznej lat 80. Na wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można zobaczyć niepublikowane materiały z tych sesji i prześledzić artystyczne inspiracje fotografa. 
rozwiń zwiń