Jarosław Kret: Chcę przełamać stereotypy dotyczące Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 18:30
Kiedyś handlował w Egipcie srebrnymi lisami, ale dziś raczej się z tego śmieje. Napisał za to o tym kraju książkę pt. "Mój Egipt". - Uczestniczyłem w procederze przemytu i handlu - opowiada Jarosław Kret, dziennikarz, fotoreporter i podróżnik. - Ale to był 1989 rok, czasy schyłku dawnej epoki.
Audio
  • Rozmowa z Jarosławem Kretem o książce "Mój Egipt" i podróżach (Czwórka/Stacja Kultura)
Kuba Kukla, Jarosław Kret i Kasia Dydo w Czwórce
Kuba Kukla, Jarosław Kret i Kasia Dydo w CzwórceFoto: Aleksandra Górska

Na przełomie lat 80. i 90. Kret, który studiował wówczas egiptologię, pojechał na "głodowe stypendium" do kraju piramid i faraonów. - Dostawaliśmy tam jakieś pieniądze, ale te kwoty wystarczyły jedynie na wynajęcie mieszkania, więc wszyscy musieliśmy uprawiać proceder przemytu i handlu - opowiada Kret. - Szlaki wydeptali zresztą poprzedni stypendyści, więc mieliśmy stałych odbiorców - śmieje się podróżnik i dodaje, że on lisów nie przewoził, bo "szkoda mu było zwierząt".

Jarosław Kret kocha Egipt i podróże, jednak książka "Mój Egipt" powstała wiele lat po ukończeniu studiów. - Nie jestem podróżnikiem - turystą, który jedzie na dwa tygodnie i potem pisze o "wyprawie" książkę - tłumaczy Kret. - Muszę przesiedzieć gdzieś 5 lat, jak to miało miejsce w Indiach, albo 20 lat, jak w przypadku Egiptu, żeby cokolwiek napisać.

Kret napisał także już wcześniej książkę pt. "Moje Indie". - Ta książkę okazała się niesamowitym sukcesem - mówi dziennikarz. - Wtedy wpadłem na pomysł, by napisać coś o Egipcie.

W "Moim Egipcie" historii studenckiego stypendium i początków egipskiego życia Kreta dotyczą jedynie pierwsze dwa rozdziały. Potem jest samo życie. - Dziś przynajmniej dwa razy w roku jestem w Egipcie i mam tam bliskich przyjaciół. Mam gdzie spać i dużo do roboty, bo tam zawsze jest coś fajnego do zrobienia – mówi podróżnik.

W Polsce obraz Egiptu jest nieco uproszczony. Choć mnóstwo naszych rodaków uwielbia spędzać w tym kraju urlopy, z reguły zwiedzanie kończy się na hotelu, basenie i piramidach. - Dlatego napisałem książkę, żeby poszerzyć wiedzę - tłumaczy Kret. Przede wszystkim chcę złamac stereotypy, m. in. ten o "zemście faraona".

Więcej na temat podróży Jarosława Kreta i książki "Mój Egipt" dowiesz ię, słuchając całej rozmowy w "Stacji Kultura".

(kd)

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz: ekstremalne wyzwania to narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 09:28
Znany polski reporter i odkrywca, podróżnik o międzynarodowej sławie, twórca survivalu w Europie, opowiadał w Dwójce o swoich ekstremalnych przygodach, o pasji, która każe mu wciąż sięgać po to, co najtrudniejsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zuzanna Łukasik: Jestem zarażona Arktyką

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 07:55
Zuzanna Łukasik właśnie wróciła z wielkiej wyprawy, w pierwszej kolejności odwiedziła …saunę. Nic dziwnego, bo gdy ktoś wraca z ekspedycji za koło podbiegunowe, ma ochotę zmienić klimat!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorączka, czyli rzecz o poszukiwaniu skarbów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 16:00
W Czwórce wyruszamy śladami Indiany Jonesa! Przewodnikiem po świecie poszukiwaczy skarbów jest Tomek Michniewicz, dziennikarz, fotograf, backpaker, który swoje przygody opisał w nowej podróżniczej książce.
rozwiń zwiń