Polskie Radio
Section05
Pakistan

Rosja organizuje rozmowy ws. Afganistanu. USA nie wezmą w nich udziału

Stany Zjednoczone nie wezmą w tym tygodniu udziału w międzynarodowych rozmowach w sprawie Afganistanu, organizowanych przez Rosję - poinformował w poniedziałek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price. Według niego na przeszkodzie stoją "względy logistyczne".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Afganistan USA Stany Zjednoczone rozmowa polityka służby i bezpieczeństwo talibowie Chiny Pakistan

Ekspert z PISM o napływie emigrantów z Afganistanu

Kraje Unii Europejskiej chcą wesprzeć finansowo sąsiadów Afganistanu, aby opanować kryzys uchodźczy na ich granicach. Głównie chodzi o Pakistan. - Znaczenie Pakistanu bierze się stąd, że ma on dziś w Kabulu największe wpływy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Unia Europejska Afganistan Pakistan ŚWIAT Bliski Wschód

Międzynarodowy kontekst sytuacji w Afganistanie

Od ponad tygodnia Afganistan i sytuacja w tym kraju dominuje serwisy informacyjne na całym świecie. Poruszające zdjęcia i filmiki z lotniska w Kabulu, doniesienia z różnych miast zajętych przez talibów rozgrzewają media społecznościowe, ale również dyskusje ekspertów i komentatorów. Tym bardziej że dochodzi również kontekst krajowy, czyli sytuacja na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Afganistan polityka talibowie Azja Centralna Pakistan Indie Chiny Iran Rosja Klub Trójki Trójka

Afgańskie media: talibowie mieli przejąć posterunek graniczny z Pakistanem. Władze zaprzeczają

Talibowie mieli przejąć kontrolę nad jednym z najważniejszych punktów granicznych między Afganistanem a Pakistanem. Informują o tym afgańskie media. Władze w Kabulu zaprzeczają, ale sytuacja jest niejasna. Wszystko to dzieje się w czasie zaostrzających się walk w kraju i rosnących obaw, że rebelianci mogą podjąć próbę obalenia prozachodniego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Afganistan talibowie Pakistan Bliski Wschód