Polskie Radio
Section05
Pakistan

Przejść przez Himalaje. Relacja z podróży przez Indie, Pakistan i Bhutan

- Zależy mi na pokazaniu nie tylko gór, nie tylko ośnieżonych ośmiotysięczników, ale również na pokazaniu ludzi mieszkających w wysokich górach. Staramy się pokazać ich kulturę, religię, obyczaje i problemy, z którymi się borykają - mówi podróżnik i autor książki "Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan" Bartosz Malinowski.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Agata Nowotnik podróże STYL ŻYCIA Indie Pakistan

Okręty państw NATO na wodach Pakistanu. Rosyjska flota przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń

Rosyjskie okręty przygotowują się do wspólnych ćwiczeń z jednostkami m.in. krajów NATO - poinformowała służba prasowa rosyjskiej Marynarki Wojennej. Chodzi o lutowe ćwiczenia AMAN-2021 na wodach pakistańskich. Od sześciu lat kontakty Moskwy z Brukselą zostały ograniczone do minimum. W 2014 roku Sojusz Północnoatlantycki zamroził kontakty z Rosją, w związku z wojną w Donbasie i aneksją Krymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone NATO Rosja Pakistan

Powiew Kielecczyzny na WOMEX

Dziś rozpoczęły się targi muzyki świata WOMEX - pierwszy raz w wersji online. Jedyną polską reprezentacją na Womexie będzie zespół Tęgie Chłopy. Zagłębimy się zatem nieco w muzykę Kielecczyzny. Oprócz słynnych już artystów tego regionu jak Stanisław Witkowski czy Maria Gałka, w okolicach Opatowa wciąż można znaleźć innych wybitnych muzyków. Jednym z nich jest dość „ekscentryczny” outsider – akordeonista Edward Dziarmaga.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa world music Magdalena Tejchma Kielecczyzna Pakistan Indie

Pakistan: chrześcijanie znów aresztowani za bluźnierstwo. Możliwe fałszywe oskarżenia, jak ws. Asii Bibi

W Pakistanie aresztowano kolejnego chrześcijanina pod zarzutem bluźnierstwa. Davida Masiha oskarżono o podarcie Koranu i wrzucenie jego stron do ścieku. Grozi mu za to kara dożywotniego więzienia. Tylko w sierpniu pod zarzutem bluźnierstwa zatrzymano w tym kraju kolejne 42 osoby. Oskarżenia te często są tam preparowane przez islamskich ekstremistów, którym zależy na wzbudzaniu antychrześcijańskich nastrojów.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół islam Pakistan koran społeczeństwo prawo ŚWIAT

Z ich rąk miał zginąć Piotr Stańczak. Zatrzymano podejrzanych o zabójstwo polskiego geologa

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że 1 czerwca w Pakistanie zatrzymano dwóch terrorystów podejrzanych o zamordowanie Piotra Stańczaka w 2009 roku. Jak powiedziała rzecznika MSZ Monika Szatyńska-Luft, resort pozostaje w kontakcie z polską ambasadą w stolicy Pakistanu, Islamabadzie, i monitoruje sprawę.
Zobacz więcej na temat:  Pakistan terroryzm Bliski Wschód ŚWIAT zabójstwo MSZ