Zbigniew Brzoza: bohaterem festiwalu jest Łódź, nie artyści

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 14:00
Wielokulturowe miasto, które na nowo chce budować twórczą, otwartą i obywatelską wspólnotę jest głównym bohaterem Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Audio
  • Dyrektor festiwalu, Zbigniew Brzoza opowiada o Łodzi 4 Kultur (Stacja Kultura/Czwórka)
The Tiger Lillies
The Tiger LilliesFoto: mat. prasowe

Przed nami czwarta edycja tego wydarzenia, o którym już teraz mówi się, że został zorganizowany z nieznanym dotąd rozmachem i rozgłosem na całą Polskę.

 - Zaprosiliśmy wybitnych artystów i zdecydowaliśmy, że wszystkie punkty programu będą rozgrywać się w przestrzeni publicznej: na ulicach i podwórkach, w ogrodzie Pałacu Poznańskiego. A wstęp będzie darmowy - mówi dyrektor festiwalu Zbigniew Brzoza. - Bo to jest festiwal o Łodzi, a nie miejsce, w którym występują artyści przy okazji wpadający do naszego miasta.

Festiwal zainauguruje spektakl "Big Bang" w wykonaniu grupy Plasticiens Volants z Francji: - To najbardziej spektakularne widowisko plenerowe, jakie można zobaczyć teraz w Europie, a przy okazji historia wszechświata od Wielkiego Wybuchu do pojawienia się człowieka. Doskonały wybór na dobry początek - opowiada gość "Stacji Kultura"

Przygotowany z myślą o festiwalu spektakl pokaże Teatr 8 Dnia, a reżyser Krzysztof Garbaczewski zaprezentuje swój wieloletni projekt "Podwórka". W programie nie zabraknie też koncertów. Zagrają m. in. Steven Bernstein i Marcin Masecki, Mikołaj Trzaska i DJ Lenar oraz projekt Szaza Plays Polański oraz ekscentryczny, angielski awangardowy zespół muzyczny The Tiger Lillies.

 - 18 maja, po 70 latach, znów wprowadzimy na ulicę Łodzi jidisz - zapowiada rozmówca Kasi Dydo. - Pomoże nam w tym Sara Teneberg, która poprowadzi warsztaty z młodzieżą ze szkoły filmowej i muzycznej i będzie ich uczyć tego języka.

Łódź 4 Kultur wystartuje w piątek i potrwa do 19 maja, a patronem wydarzenia jest Czwórka. Rozmowa z dyrektorem festiwalu dołączona jest do artykułu.

kul

Czytaj także

Sławomir Pacek: aktor w akcji traci tyle energii, co górnik na przodku

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 21:30
W filmach obsadzany jest w rolach bohaterów, nieco niezdarnych. Równie zwariowanym postaciom udziela głosu w grach ("Diablo III") jaki i wielu hitowych kreskówkach. O swoim podejściu do zawodu Sławomir Pacek opowiedział Magdalenie Kasperowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Daukszewicz: w życiu najważniejsza jest przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 13:00
Został uznany za "aktorską nadzieję 2012" roku. Wypatrzyła go reżyserka Agnieszka Glińska, a Maciej Englert powierzył mu jedną z ról w "Hamlecie". Talent ma w genach, czy mógł wybrać inną drogę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorzy Pijanej Sypialni wprawiają widzów w dobry humor

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 12:05
Już sama nazwa członków grupy obiecuje swoiste rozkosze cielesne. Niektórzy nazwę Teatru Pijana Sypialnia skracają do Sypialnia Pijalnia. Czy nazwa świadczy również o charakterze wykonywanych przez aktorów sztuk?
rozwiń zwiń