"Sprawa kbiz", czyli jak internetowy katalog zamienia się w płatną reklamę

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 14:38
Kilka dni temu setki, a może tysiące firm w całej Polsce dostały niespodziewanie faktury za wpis do bezpłatnego katalogu internetowego kbiz. Bezpłatnego, bo wtedy, gdy firmy się rejestrowały nie było mowy o opłatach. Ale w międzyczasie regulamin się zmienił.
Audio
  • "Sprawa kbiz", czyli jak internetowy katalog zamienia się w płatną reklamę (4 do 4/Czwórka)
Sprawa kbiz, czyli jak internetowy katalog zamienia się w płatną reklamę
Foto: Glow Images/East News

Właścicielem strony kbiz.pl jest Krzysztof H., który prowadzi też inne katalogi, jak e-promujemy.pl i panorama-biznesu.net. Na forach internetowych przedsiębiorcy piszą, że rejestrowali się na stronie kbiz.pl ze świadomością, że usługa jest bezpłatna. Jak mówi radca prawny Michał Janowski, który zajmuje się sprawą, jest podejrzenie, że regulaminy są podmieniane na stronie.

- Taki regulamin wiązałby użytkowników, tylko wtedy, kiedy z łatwością mogliby się o jego zmianie dowiedzieć. Poza tym jeśli jakaś usługa jest "sprzedawana" jako bezpłatna, to podstępną zmianą regulaminu nie można, moim zdaniem, zmienić zupełnie jej charakteru - tłumaczy Janowski.

Istnieje też podejrzenie, że firmy były dodawane do katalogu bez ich zgody na podstawie ogólnodostępnych danych, bo katalog zawiera także informacje o komendach policji, szpitalach czy kościołach.

W przypadku gdy przedsiębiorca jest pewien, że nie rejestrował się w danym katalogu i nie zaakceptował tym samym żadnego regulaminu, może wysłać listem poleconym oświadczenie do właściciela katalogu. – Przedsiębiorca powinien wysłać pismo, w którym informuje, że on takiej umowy nie zawierał i w związku z tym nie jest zobowiązany do zapłaty – radzi Katarzyna Kucharczyk z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Jeśli przedsiębiorca rejestrował się, ale ze świadomością, że usługa jest bezpłatna, może odwołać się do faktu, że został wprowadzony w błąd i wysłać tak zwane oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli. 

Zdaniem Michała Janowskiego, przedsiębiorcy, którzy dostali faktury za wpis do katalogu i nie zostali uprzedzeni o zmianie regulaminu, nie są zobowiązani do zapłaty. Każdą sprawę należy jednak rozpatrywać indywidualnie.

(km)

Czytaj także

Na wiecznych piórach i starej whisky zarobisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 16:25
Lokaty, obligacje, fundusze i giełda. Sposobów, dzięki którym można powiększyć swój majątek jest na tyle dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie. Pytanie tylko czym się kierować, żeby zyskać jak najwięcej niewiele przy tym ryzykując.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy osiągniesz niezależność finansową?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:10
Wbrew temu, co sądzi wielu młodych ludzi, niezależność finansowa wcale nie oznacza tylko tego, że z naszej pracy możemy się sami utrzymać, ani, że czasem uda nam się coś przyoszczędzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej Polaków w "podklasie społecznej"?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 13:00
Bieda, bezrobocie, społeczna izolacja: już 10 proc. Polaków zasiliło szeregi tzw. podklasy. Ta grupa będzie rosnąć?
rozwiń zwiń