X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Beata Chomątowska prawdziwych przyjaciół poznała w Bredzie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 13:00
- Kiedy autor napisze coś, co zostanie dobrze przyjęte, rosną wobec niego oczekiwania. Żeby im sprostać odeszłam od reportażu na rzecz wspomnień - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Dobrych przyjaciół poznaje się w Bredzie".
Audio
  • Beata Chomątowska opowiada o książce "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie" (Czwórka/Poranek OnLine)
Port w Bredzie
Port w BredzieFoto: wikipedia.org/Ralf Roletschek

Beata
Beata Chomątowska w Czwórce

- Mimo, że sama nie jestem osobą szczególnie wesołą, postanowiłam nie powielać obrazu Polski zdominowanej przez syf, mrok i zło - mówi autorka. - A wszystkie nasze przywary i charakterologiczne rysy starałam się pokazać w krzywym zwierciadle. Tak, żeby czytelnik mógł się od czasu do czasu uśmiechnąć.

Beata Chomątowska jest dziennikarką, założycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów i autorką książki pod tym samym tytułem. W swoim drugim wydawnictwie wraca do przeszłości i wspomina czasy stypendium w Bredzie, na które wyjechała pod koniec lat 90. - Co prawda pamiętnika wówczas nie pisałam, ale notatki sobie robiłam, żeby zachować w pamięci co ciekawsze scenki i bohaterów - opowiada gość "Poranka OnLine". - Ale zaznaczam, że to nie jest książka autobiograficzna, tylko para-reportaż.

Okładka
Okładka książki

"Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie" opowiada o dwójce bohaterów, którzy podobnie jak Beata Chomątowska, wyruszają po raz pierwszy na Zachód w poszukiwaniu wolności. Celem ich wyprawy jest Breda, gdzie tuż po przyjeździe, za sprawą spotkanego na ulicy nieznajomego, znajdują mieszkanie i pracę w knajpie, w której panuje atmosfera jak z "Dymu" Wayne’a Wanga. Między opowieściami o imprezach, starych polonusach, sprzątaniu urzędu pocztowego i zajęciach na uniwersytecie rysuje się obraz współczesnej Holandii. Kraju, o którym wiemy wciąż niewiele, choć dziś jest drugim w Europie skupiskiem naszej zarobkowej emigracji.

Na szczególną uwagę zasługuje też oprawa graficzna książki. Okładka inspirowana jest kultowymi brulionami z PRL, w których zapisywało się złote myśli. - To dzieło chłopaków z łódzkiego studia graficznego, którzy maczają też palce w projekcie "Pan Tu Nie Stał" - opowiada Chomątowska. - Oni to wymyślili, oni zrobili szablon, oni też mi go wysłali, a ja wszystko zaakceptowałam i radośnie okładkę zabazgrałam, jak to się wtedy robiło.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne i uzyskała rekomendację Andrzeja Stasiuka, który we wstępie napisał: "Sex, drugs and rock ’n’ roll w gastarbajterskim wcieleniu. Piękną energię ma ta "Breda"! Ech, chciałoby się tak wyjeżdżać i tak pisać...".

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Poczobut: Białoruś to państwo jednego aktora

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:45
Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, Andrzej Poczobut, w swojej najnowszej książce "System Białoruś" pokazuje życie w kraju za murem oraz ludzi, którzy trwają w chorym systemie i cierpliwie czekają na zmianę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lady Pank. Biografia nieautoryzowana". Wyjątkowa historia wyjątkowej grupy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 17:05
Michał Grzesiek, autor książki pt. "Lady Pank. Biografia nieautoryzowana" przyznaje, że nie ma jednaj, ulubionej piosenki tej formacji. - Nie da się wskazać jednego utworu. Chyba miałbym problem nawet z ulubioną płytą... - śmieje się pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J.K. Rowling aka Galbraith - literacki coming out roku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 10:00
- Robert to mojej ulubione imię męskie, zaś Galbraith to wymarzone w dzieciństwie nazwisko - tłumaczyła wybór pseudonimu J.K. Rowling, autorka książek o Harry Potterze i kryminału "Wołanie kukułki", który właśnie trafił do polskich księgarń.
rozwiń zwiń