Udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 11:30
- Świadomość roli, jaką odgrywa umiejętność udzielania pierwszej pomocy wciąż nie jest duża - mówi Zuzanna Wróbel, członkini Ochotniczej Grupy Ratunkowej OGRy.
Audio
  • 11 luty to Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 i z tej okazji warto dyskutować o roli, jaką niesie umiejętność udzielania pierwszej pomocy (Czwórka/Poranek OnLine)
Udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne
Foto: źr. www.policja.gov.p

11 lutego to Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Właśnie tam dzwonimy w sytuacjach krytycznych, gdy potrzeba jest błyskawicznej reakcji. Najlepiej połączyć ją z działaniem, o czym od dłuższego czasu mówią członkowie Ochotniczej Grupy Ratunkowej OGRy.
- OGRy to na początku była grupa znajomych zapaleńców, którzy lubili podejmować ekstremalne działalności - mówi Zuzanna Wróbel, dziennikarka, należąca do grupy. - Z czasem okazało się, że znajduje się w tym gronie kilka osób mających doświadczenie ratownicze. Podzieliły się one swoją wiedzą i okazało się, że to świetny sposób spędzania czasu, ale też pomocy innym. Może to dziwne w obecnych czasach, ale naprawdę jest tak, że dla części OGRów najważniejsze w życiu jest to, żeby pomagać innym - opowiada.

PRZECZYTAJ: Jak udzielać pierwszej pomocy? "Ta umiejętność staje się modna"<<<

- Formalnie pojawiliśmy się jako fundacja w 2010 roku i od tego czasu mamy na koncie sporo działań, dużo projektów, spotkań i szkoleń. Świadomość roli, jaką odgrywa umiejętność udzielania pierwszej pomocy wciąż nie jest duża. Staramy się to poprawić - zaznacza gość "Poranka OnLine".

/

Zuzanna Wróbel przeżyła już sytuacje, gdy musiała wykazać się nabytymi umiejętnościami - Zdarzyło mi się już kilka razy udzielić pomocy w komunikacji miejskiej. Epilepsja to jest jedna z chorób, o których mało się mówi, a tak naprawdę niewiele trzeba zrobić, żeby pomóc. Wystarczy przytrzymać komuś głowę, czy zabezpieczyć w taki sposób, żeby sobie krzywdy nie zrobił podczas ataku - tłumaczy.
Być może znajdą się chętni, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o pierwszej pomocy. Gość Czwórki ma dla nich dobrą wiadomość: - OGRy to grupa otwarta. Można do nas przyjść, zgłosić się, wszystkich przyjmiemy. Szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej. Zapraszamy nie tylko tych, którzy mają doświadczenia medyczno-ratownicze, ale dosłownie wszystkich, którzy chcą się nauczyć, jak pomagać. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się to przydać.
(ac/pj)

Czytaj także

Jesz za dużo białka? To może mieć poważne konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 11:02
Jemy bardzo dużo białka. Specjaliści twierdzą, że nawet dwa razy tyle, ile nam potrzeba. Warto zatem pomyśleć czy nie zrezygnować z części mięsnych posiłków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska służba zdrowia jest naprawdę chora

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 14:45
Polski lekarz dziennie przyjmuje kilkudziesięciu chorych, a każdemu z nich poświęca nie więcej niż 10 minut. Miejsc pracy w służbie zdrowia jest w naszym kraju więcej niż chętnych. I aż trudno uwierzyć, że kiedyś medycyna była najbardziej obleganym i prestiżowym kierunkiem studiów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Onkomapa - stworzona, by pomagać chorym

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 16:00
4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. By pomóc chorym na nowotwory powstał portal Onkomapa, na którym pacjenci mogą dzielić się opiniami i doświadczeniami, a także wyszukiwać ośrodki, w których chcą się leczyć.
rozwiń zwiń