Jaka woda jest najlepsza? Panowie piją z gazem, panie wolą bez

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 11:30
W śmingus-dyngus lanie wody jest jak najbardziej dozwolone. My skupiliśmy się jednak na konkretach i w "Polanku OnLine" wyruszyliśmy w poszukiwaniu... wody idealnej.
Audio
  • O zaletach wody mineralnej opowiada dietetyk (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Trener osobisty radzi ile wody pić w trakcie treningu (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Woda na wagę złota (Czwórka/Poranek OnLine)
Z badań wynika, że Polacy niechętnie sięgają po wodę. Najwyższy czas to zmienić
Z badań wynika, że Polacy niechętnie sięgają po wodę. Najwyższy czas to zmienić!Foto: Glow Images/East News

Nie istnieje życie bez wody. I to zarówno życie człowieka jak i całego świata ożywionego. Tymczasem z badań wynika, że Polacy niechętnie po nią sięgają. Co dziesiąty z nas w ogóle nie pije wody, a ponad 80% spożywa jej za mało w ciągu dnia. Według Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności, dorosła kobieta powinna pić przynajmniej 2 litry wody na dzień, a mężczyzna – 2,5 litra.

Dobra woda zdrowia doda >>>

Tylko jaką wodę wybrać?

- Wody mineralne, zgodnie ze swoją nazwą, muszą spełniać odpowiednie normy - tłumaczy Agnieszka Piskała, specjalistka do spraw żywienia. - Wody z większą zawartością magnezu czy sodu mają lekko słonawy smak. Im woda mniej zmineralizowana, tym bardziej neutralna. Najmniej smaczne i chętnie wybierane przez konsumentów są wody stołowe. I to właśnie po nie powinniśmy sięgać najrzadziej.

/

Zdecydowanym faworytem wśród dietetyków są wody mineralne, po które sięgać powinniśmy jak najczęściej. - W tego typu wodach składniki mineralne są w postaci jonowej, a kationy i aniony są świetnie wykorzystywane przez nasz organizm - wyjaśnia rozmówczyni Eweliny Grygiel. - Jeśli zaś chodzi o niezwykle popularne wśród Polaków wody smakowe, to to jest środek pośredni między słodkimi napojami gazowanymi, a tą zdrową wodą, która ma neutralny smak. Jeśli już musimy wybierać coś w tym segmencie, to proponowałabym wody wzbogacone tylko i wyłącznie naturalnym aromatem. Natomiast tych z cukrem albo z substancjami słodzącymi radziłabym unikać.

O nawadnianiu organizmu należy pamiętać zawsze, ale w trakcie upalnego lata albo sportowego wysiłku jest to po prostu niezbędne. - Podczas aktywności fizycznej zawsze pijemy wodę niegazowaną, ponieważ ona najlepiej nawadnia organizm i uzupełnia składniki mineralne. Natomiast po treningu dobrze jest się napić wody gazowanej, która najlepiej i najszybciej gasi pragnienie i regeneruje - podsumowuje gość "Poranka OnLine".

Ze statystyk wynika, że po wodę z gazem chętniej sięgają panowie. Panie zaś po tę bez bąbelków.

(kul/tj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dieta kulinaria
Czytaj także

Mężczyźni kochają burgery. A co ze zdrowiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:00
Jest mecz, jest impreza - cieszą się panowie. I zasiadają do stołu zastawionego chipsami, piwem oraz pizzą. Jeden wieczór spędzony w męskim gronie może mieć wartość nawet 4000 kalorii. A co ze zdrowym odżywianiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kuroń: zamiast soli użyj tymianku!

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:50
Jedna płaska łyżeczka soli dziennie nikomu nie zaszkodzi - twierdzą dietetycy. Niestety z badań wynika, że zużywamy jej dużo więcej. Głównie dlatego, że jemy coraz więcej produktów przetworzonych, które zawierają chlorek sodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kitchensurfing - zamów kucharza do domu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 10:00
Kitchensurfing to najnowsza moda związana z gotowaniem, która pewnie niedługo dotrze i do Polski. - Nasza społeczność zrzesza zarówno kucharzy z gwiazdkami Michelina, jak i kompletnych amatorów, którzy opierają się o babcine przepisy - mówi Czwórce Chris Muscarella.
rozwiń zwiń