Afrykańscy hipsterzy. Ta moda jest wszędzie!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 13:16
Hipsterów można spotkać tak w Berlinie, jak i na Placu Zbawiciela w Warszawie. Zaczynają działać również w Afryce. Moda z czarnego lądu nie ogranicza się do tradycyjnych strojów i dodatków. Tam też dochodzą elementy wywodzące się z kultury zachodniej.
Audio
  • Afrykańscy hipsterzy. Ta moda jest wszędzie! (Poranek OnLine/Czwórka)
Afrykański hipster
Afrykański hipsterFoto: screen/louxthevintageguru.tumblr.com

- To ludzie dla których moda jest tak samo ważna, jak dobry gust muzyczny. Tak naprawdę nie ma większej różnicy miedzy hipsterami z Afryki, a tymi z Europy Zachodniej. U nas to grupa ludzi z miast, którzy śledzą trendy, ale chcą wyglądać bardziej vintage, dlatego wybierają ciuchy z lat 60. - mówi namibijski projektant Loux the Vintage Guru.

Od Lagos, aż po Windhoek w Namibii można spotkać ciemnoskóre osoby w eleganckich tweedowych marynarkach i jaskrawych kapeluszach typu fedora. - Wszystkie ciuchy kupujemy na bazarach, większość z nich jest w stylu zachodnim. Staramy się je unowocześniać, ale zależy nam także na tym, żeby zachowały styl z dawnych lat. Dodajemy także elementy, które symbolizują nasze afrykańskie korzenie - mówił projektant.

Loux the Vintage Guru narzeka tylko, że afrykańscy projektanci nie mogą pokazać się na europejskich wybiegach. Być może to kwestia czasu, bo Afryka to kontynent, który bardzo dynamicznie się rozwija.

- W tej chwili społeczeństwa przenoszą się do miast. To są bardzo rozpędzone gospodarki. Jest druga, nowa Afryka - mówił Przemysław Stępień, znawca czarnego lądu i dyrektor artystyczny festiwalu AfryKamera.

(to/pj)

Czytaj także

Magda Bozan: z Afryki wróciłam z 30 mamami

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 09:00
Dzięki niej afrykańskie kobiety nauczyły się jak rozkręcić własny biznes i zaistnieć w modowym świecie. Oczywiście nie chodzi tutaj o wielkie krawiectwo i znane marki, tylko o domową manufakturę i małe sklepy, z których towar powoli wchodzi na europejskie rynki. Po powrocie z Tanzanii Magda Bozan odwiedziła Czwórkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Frances Ha" – Annie Hall pokolenia hipsterów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:40
- W tym filmie autorzy pokazują kobietę jako nieudacznika - mówiła Anna Serdiukow o najnowszym dziele Noah Baumacha i Grety Gerwig, który od 19 lipca można zobaczyć w naszych kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sahara rowerzystom niestraszna. Maroko od innej strony

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 18:00
Jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów afrykańskich kojarzy się głównie ze wspaniałymi warunkami do plażowania i kąpieli w Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym. Maroko to też jednak góry Atlas i Sahara. Właśnie one były celem rowerowej wyprawy, w której brał udział Maciej Toboła - gość Czwórki.
rozwiń zwiń