Kult szczupłego ciała? Nic z tego, wciąż tyjemy!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 12:00
Już ponad dwa miliardy osób na świecie ma nadwagę lub problemy z otyłością alarmują lekarze. To problem, który narasta w niepokojącym tempie, niezależnie od szerokości geograficznej ani zamożności danego państwa.
Audio
  • Otyłość - choroba naszych czasów (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Aplikacja Efood - co to takiego? (Czwórka/Poranek OnLine)
Kult szczupłego ciała? Nic z tego, wciąż tyjemy
Foto: Glow Images/East News

Przyzwyczailiśmy się do tego, że termin "otyłość" najczęściej pojawia się w kontekście Stanów Zjednoczonych. Ale według najnowszych analiz, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie, Amerykanów w tym zestawieniu wyprzedzają Chińczycy i Hindusi. W tych krajach ludzie otyli stanowią 15 procent populacji. Jak mówi dietetyk kliniczny Hanna Stolińska może się to wiązać z wkroczeniem w te rejony nowy standardów żywieniowych. - Chodzi głównie o fast foody i żywność modyfikowaną genetycznie - wyjaśnia ekspertka z Instytutu Żywności i Żywienia. - Nowe produkty przygotowane od razu do spożycia napakowane są kaloriami i niezdrowymi ulepszaczami. Mimo to, często stanowią podstawę naszej diety.

Całuj się i... chudnij - tabela kalorii >>>

Za taki stan rzeczy odpowiada nieznajomość zasad zdrowego żywienia, a czasami brak silnej woli. Dlatego naprzeciw tym, którzy chcieliby wiedzieć, co jedzą, wyszedł Bogumił Jankiewicz - pomysłodawca aplikacji Efood.

- Siedzieliśmy ze znajomymi przy stole, bez dostępu do internetu i staraliśmy się intuicyjnie rozszyfrować kody na opakowaniach soków, paluszków, serków. Okazało się, że to wyższa szkoła jazdy - opowiada gość "Poranka OnLine". - Tak powstała lista E-dodatków, których nie mogliśmy odgadnąć. Później to ewoluowało w narzędzie do skanowania etykiet.

Zdrowa dieta według dziennikarza i kucharza Grzegorza Łapanowskiego >>>

Teraz celem jest stworzenie kompletnej, demokratycznej, szczerej do bólu encyklopedii dodatków do jedzenia. - Zależało nam, żeby zgromadzone informacje były rzetelne. Dlatego nie opowiadamy się ani po stronie foodfreaków ani korporacji spozywczych. Prawda zawsze leży gdzieś po środku. I to właśnie do niej staramy się dotrzeć - podsumowuje Bogumił Jankiewicz.

(kul/kd)

Czytaj także

Mężczyźni kochają burgery. A co ze zdrowiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:00
Jest mecz, jest impreza - cieszą się panowie. I zasiadają do stołu zastawionego chipsami, piwem oraz pizzą. Jeden wieczór spędzony w męskim gronie może mieć wartość nawet 4000 kalorii. A co ze zdrowym odżywianiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kitchensurfing - zamów kucharza do domu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 10:00
Kitchensurfing to najnowsza moda związana z gotowaniem, która pewnie niedługo dotrze i do Polski. - Nasza społeczność zrzesza zarówno kucharzy z gwiazdkami Michelina, jak i kompletnych amatorów, którzy opierają się o babcine przepisy - mówi Czwórce Chris Muscarella.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fast food od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 18:40
Wszyscy wiemy co oznacza fast foodowe jedzenie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda praca w fast foodzie.
rozwiń zwiń