Rafał Rutkowski: dowcipy należy opowiadać spontanicznie!

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 12:00
- Lubię opowiadać dowcipy. Zresztą mam w tym dużą praktykę. Zaczynałem w łonie matki - zwierza się Rafał Rutkowski. Aktor i członek grupy Montownia żyje z rozśmieszania ludzi choć, jak przyznaje, nieobca jest mu również... depresja komika.
Audio
  • - Najbardziej lubię stand-up bez cenzury - deklaruje Rafał Rutkowski. Rozmowa z aktorem (Czwórka/Poranek OnLine)
Rafał Rutkowski podaje przepis na stand-up idealny
Rafał Rutkowski podaje przepis na stand-up idealnyFoto: Wojciech Kusiński

- Dowcipy należy opowiadać spontanicznie. Dlatego jak impreza jest drętwa i ludzie mi nie pasują siedzę cicho. Zachowuję się jak jakiś drewniany palant - mówi gość "Poranka Online". - Natomiast jak jest fajnie to potrafię zaszaleć. A jak się znajdzie godny przeciwnik to mogę przerzucać się z nim dowcipami do białego rana.

Nic więc dziwnego, że aktor w komediowych rolach czuje się jak ryba w wodzie. W teatrze możemy go oglądać m. in. w broadway'owskim przeboju "Mayday", w sztuce Michała Walczaka "Depresja komika" oraz w klasycznej stand-up comedy "Tańczący z myślami".

Czytaj także: Rafał Rutkowski o swojej pierwszej rozkładówce w negliżu >>>

W trakcji realizacji jednej ze sztuk Rafał Rutkowski spotkał na swej drodze Stanisława Tyma. Aktor wspomina: - Przedstawiliśmy się sobie i mniej więcej po trzech minutach postanowiłem opowiedzieć mojemu idolowi dowcip. Stasiek jednak jest taką osobą, że jak usłyszy słaby kawał, albo taki, który już zna - manifestuje to bezcenną miną. No i tak się złożyło, że kolejny żart odważyłem się opowiedzieć mu dopiero dwa lata później - opowiada Rutkowski.

Rafał
Rafał Rutkowski w Czwórce

Jako prekursor "One Man Show" komik ocenia także kobiece poczucie humoru. Robi to jednak bardzo dyplomatycznie. - Czy kobiety potrafią opowiadać dowcipy... To tak jakbyś zapytał, czy potrafią oddychać. Znam chyba ze dwie - śmieje się rozmówca Michała Migały i Mariusza Infuleckiego. - Ale tak zupełnie serio, jest na świecie kilka fajnych stand-up'erek. Ja osobiście uwielbiam grać, kiedy widzę wśród publiczności kobiety. Bo one naprawdę potrafią się świetnie bawić. Śmieją się, żywiołowo reagują. Wysyłają sygnał zwrotny, że to, co robię jest ok.

W "Poranku OnLine" Rafał Rutkowski opowiadał też o polskiej scenie stand-up'owej bez cenzury, o największych sucharach, które słyszał w życiu, czytał również dowcipy nadesłane przez słuchaczy Czwórki. Rozmowa z aktorem jest dołączona do tekstu. Posłuchaj!

(kul/pj)

Czytaj także

Magdalena Boczarska: praca nad rolą jest jak poznanie nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:40
Nie boi się aktorskich wyzwań i na potrzeby roli chętnie zmienia wizerunek. Przyznaje, że nie sztuką jest być piękną cały czas, sztuką jest przekraczać w sobie granice. W cyklu "Warsztat pracy" przyglądamy się aktorce, Magdalenie Boczarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Majewski odsłania inne oblicze

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 11:50
Przez lata był kojarzony z wygłupianiem się na antenie telewizji, ale nie wszystkim pasowała jego szczerość i poczucie humoru. - Widzowie mnie nie zawiedli, ale osoby decydujące o mojej karierze już tak. W teatrze ludzie zobaczą moje inne oblicze, którego w telewizji często nie mogłem pokazać - powiedział w Czwórce Szymon Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Zieliński: w teatrze liczy się praca zespołowa

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 11:00
- Od dziecka lubiłem bawić się w naśladownictwo. Gdy tylko pojawiał się w moim otoczeniu ktoś ciekawy, natychmiast wynajdowałem charakterystyczne cechy i powtarzałem je - wspomina aktor w Czwórce.
rozwiń zwiń