"Dziwaczna" miłość do psów i kotów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 12:00
- Nie ma lepszych zwierząt, są tylko inne relacje z nimi. Koty są dla ludzi wygodnych, a psy dla aktywnych, ale jedno i drugie zwierzę daje nam jednak to samo, czyli więzi - czytamy w smsie od słuchaczki Sylwii z Zielonej Góry. W "Poranku OnLine" rozmawialiśmy o stereotypach dotyczących właścicieli psów i kotów.
Audio
  • Sonda: dlaczego koty są lepsze od psów? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Psycholog, Piotr Mosak, opisuje stereotypowego "kociarza" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Posłuchaj, jak według eksperta wygląda stereotypowy "psiarz" (Czwórka/Poranek OnLine)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Jeśli chodzi o posiadaczy kotów, to w Polsce jeszcze nie jest tak, jak bywa w Ameryce. Nie mamy aż takiego szaleństwa, aby ludzie poddawali się operacjom plastycznym, żeby zmienić kształt warg i wyglądać jak swój ulubieniec. O właścicielach, którzy swoimi pupilami się obnoszą i adorują je bardziej niż cokolwiek innego, myślimy jak o osobach z pewnym "wariactwem" - tłumaczy psycholog, Piotr Mosak i dodaje: - Jest to swojego rodzaju "dziwactwo", ale oczywiście nie jest ono niebezpieczne.

Czytaj także: Pethome - portal dla zwierząt i ich właścicieli<<<

A jak wygląda stereotypowy "psiarz"? Okazuje się, że wcale nie jest postrzegany inaczej.

- Kupuje dla swojego psa zabaweczki, kubraczki, kokardeczki, robi tysiące zdjęć, które umieszcza wszędzie i chwali się swoim podopiecznym. Taka osoba również traktowana jest jako "dziwak". Obnoszenie się z czteronogiem jak z dzieckiem jest przesadzone, ale w wolnym kraju ludzie mają do tego prawo, jeżeli nikogo nie krzywdzą - wyjaśnia psycholog.

Ekspert dodaje, że istnieją również skrajne przypadki, w których zdarza się, że pies, czy kot dla właściciela jest ważniejszy, niż dziecko.

Aby dowiedzieć się więcej na temat stereotypowych "kociarzy" oraz "psiarzy", serdecznie zapraszamy do wysłuchania materiałów z audycji "Poranek OnLine".

bc, ac

Czytaj także

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animal studies nie uderzają w człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 16:55
Wiele zamieszania wywołała ostatnio zapowiedź konferencji "Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?" i związane z nia bezpośrednio animal studies. - W żadnym wypadku nie są to studia wymierzone jakkolwiek w człowieka, jego prawa - zaznacza zdecydowanie współorganizatorka konferencji Dorota Łagodzka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto chce zabijać łosie?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 12:00
Łosi jest za dużo, więc można by zacząć na nie polować - z takim pomysłem wystąpiło ostatnio Ministerstwo Środowiska. Przeciwko są ekolodzy i już ponad 20 tysięcy internautów, a my zastanawiamy się po co w ogóle są polowania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta też bywają nieśmiałe

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 17:00
Polacy uwielbiają zwierzęta domowe. Okazuje się, że odczuwają one nie tylko przywiązanie do swoich właścicieli, ale także m.in. dobrze ludziom znaną nieśmiałość. Sprawdził to dla Was Karol Pawłowicki.
rozwiń zwiń