Zawody, od których włos jeży się na głowie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:00
Jedni pracują przed komputerem, inni w hipermarkecie, ale są też tacy, którzy podczas wykonywania swojego zawodu narażają życie, np. na morzu, przez wiele godzin przebywając w skrajnych warunkach pogodowych, lub zajmują się ubojem zwierząt. W "Poranku OnLine" rozmawialiśmy o najgorszych i najtrudniejszych zawodach.
Audio
  • Sonda: jakie są najgorsze zawody? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Alpinista przemysłowy pracuje na wysokościach na przykład myjąc okna w wieżowcach (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Ubraniem roboczym badacza pijawek są krótkie spodnie (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Wartownik przed Pałacem Buckingham musi cały czas stać wyprostowany (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Praca komornika budzi wiele negatywnych emocji (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Rybak musi się zmagać ze zmienną pogodą i być czujnym (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Rzeźnik powinien być odporny na zimno i nie bać się krwi (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Utylizator martwych zwierząt nie należy do przyjemnych zawodów (Czwórka/Poranek OnLine)
Zawody, od których włos jeży się na głowie
Foto: Glow Images/East News

Jednym z zawodów, które nie cieszą się popularnością, jest komornik. Według Roberta Damskiego z Krajowej Rady Komorniczej, ludzie wykonujący tę pracę nie zajmują się osobami szczęśliwymi, ale tymi, którym życie "podłożyło nogę”. - Nasz zawód polega na tym, że musimy w to ich życie wejść. Dlatego wokół naszej pracy jest tyle negatywnych emocji - wyjaśnia komornik.

Czytaj także: Nie bój się zmiany zawodu<<<

Innym nieprzyjemnym zawodem jest rzeźnik. Pracuje on w towarzystwie zapachów, budzących wstręt odpadów oraz niskiej temperatury, a to tylko niewielka część trudności z jakimi musi się zmagać. - Do jego zadań należy między innymi ubój zwierząt, oddzielenie mięsa od kości czy wykrwawienie go. Osoba wykonująca tę pracę musi być silna fizycznie, odporna na zimno i nie może bać się krwi - tłumaczy dzienniarka Czwórki, Martyna Ogonek i dodaje, że należy pamiętać, iż ten zawód nie cieszy się najlepszą reputacją. "Rzeźnik” to jedna z najpopularniejszych ksyw i często drugi zawód filmowych gangsterów oraz psychopatycznych morderców. - Z miejsca sprawi, że staniesz się postrachem dzieci na osiedlu - żartuje Ogonek.

W Anglii może nie jest trudno znaleźć pracę, ale nikt nie powiedział, że będzie ona łatwa. Warta przed Pałacem Buckingham to jeden z najgorszych zawodów w brytyjskiej armii. Wartownik musi stać wyprostowany z wielką, futrzaną czapką na głowie przez kilka godzin, niezależnie od pogody. Ponadto nie może okazywać jakichkolwiek emocji. Taki żołnierz spędza też dużo czasu na czyszczeniu i prasowaniu swojego munduru. Karą za nieodpowiednie zachowanie, lub brak czystości jest praca po godzinach.

Zobacz też: Najniebezpieczniejszy zawód świata - poławiacz krabów<<<

Zawód rybaka również nie należy do najprostszych. Taka osoba musi się zmagać na co dzień z gwałtownymi burzami, lodowatą wodą, czy groźnymi sztormami. Zawód ten jest ciężki, wymaga skupienia i szybkiej reakcji. Według Martyny Ogonek, wystarczy chwila nieuwagi i rybak może skończyć za burtą, lub bez palców. - Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że rocznie w wypadkach tego typu ginie średnio 2 miliony osób, a ponad milion zostaje rannych - wyjaśnia dziennikarka i dodaje, że połowy nie zawsze kończą się sukcesem. Jest za to sporo niespodzianek, bo z morza, poza rybami, rybacy wyławiają owoce, wraki samochodów, beczki, opony, a nawet… zwłoki.

W audycji omówiliśmy także zawód badacza pijawek, utylizatora martwych zwierząt oraz alpinisty przemysłowego, czyli człowieka, który np. myje szyby w wieżowcach. Ponadto zapytaliśmy Polaków, które zawody według nich są najgorsze. Zapraszamy do wysłuchania wszystkich materiałów z "Poranku OnLine".

bc/kd

Czytaj także

Wardęga - internetowy prankster, którego oglądają miliony

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 12:00
Płatanie figli innym zapewne miało swój początek wraz z pojawieniem się ludzi na świecie. W dobie telewizji i internetu pranksterzy nagrywają swoje dowcipy i chwalą się nimi przed publicznością liczoną... w milionach!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gimbus" to nie tylko uczeń gimnazjum, ale też stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 13:00
"Gimbus” - kiedyś nazywało się tak autobus wiozący dzieci do szkoły. Jednak ta definicja odeszła już do lamusa. Dziś tym mianem określa się ucznia "gimbazy”, czyli potocznej nazwy gimnazjum. Według niektórych, "gimbus" to po prostu stan umysłu człowieka. Dlatego można tak nazwać każdą osobę niezależnie od jej wieku, o ile jej mentalność jest na poziomie gimnazjalisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Keanu Reeves, Yao Ming i Typowy Seba - jako memy opanowali sieć

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 14:00
Internetowe memy to obrazki najczęściej przedstawiające osoby razem z krótkimi opisami sytuacji często komicznymi i sarkastycznymi, które rozprzestrzeniają się w sieci. W "Poranku OnLine" specjalnie dla was omówiliśmy kilka z nich.
rozwiń zwiń