Sprawdź, czy jesteś dorosły

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 10:50
Mówi się, że wiek to tylko liczba, a ważne jest to, co mamy w głowie. Dorosłych ludzi nie czyni z nas jednak posiadanie dowodu osobistego, a nasze zachowanie, odpowiedzialność za samych siebie i innych oraz to, jak postrzega nas otoczenie.
Audio
  • Szanujesz sen i cenisz wygodne łóżko (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Otoczenie zaczyna Cię traktować inaczej, niż dotychczas (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Zaczynasz używać magicznych słów, takich jak "dziękuję i "proszę" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Szanujesz mienie publiczne i przeszkadzają Ci napisy na murach (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Zwracasz uwagę na to, co kupujesz w sklepie spożywczym (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Golenie zarostu na twarzy staję się codziennością (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Sonda: kiedy dorośli ludzie czują się młodo? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Sonda: czym jest dorosłość? (Czwórka/Poranek OnLine)
Sprawdź, czy jesteś dorosły
Foto: East News/Glow Images

Jedną z oznak dojrzałości człowieka jest to, w jaki sposób robi zakupy. Jeśli w swoim koszyku, oprócz chipsów, coli, słodyczy i alkoholu, widzisz też warzywa, masło i pieczywo, to znaczy, że stajesz się dorosłą osobą. - Zwracasz także uwagę na ceny towarów, przez co zmieniasz swoje podejście do pieniędzy i listy zakupów. Z wiekiem zaczynasz bardziej szanować swój organizm i zwracasz uwagę na jakość tego, co kupujesz - mówi dziennikarka Czwórki, Martyna Ogonek i dodaje, że na butelkę wina za 10 złotych już nie patrzysz jak na dobry alkohol.

Czytaj także: "Odroczona dorosłość" milionów młodych Polaków<<<

Z wiekiem zmienia się twoje słownictwo. Coraz częściej używasz magicznych słów, takich jak "proszę”, "przepraszam” i "dziękuję”, przez które zyskujesz szacunek innych. Zaś zupełnie odwrotnie jest z wulgaryzmami. Według Martyny Ogonek, pochopnie wypowiedziane przekleństwa w miejscach publicznych bywają powodem do wstydu, dlatego z czasem postanawiasz używać ich tylko w gronie najbliższych znajomych.

Kiedy osiągniesz odpowiedni wiek, dorośli zaczynają swobodnie żartować przy tobie o seksie, a rodzice opowiadają o swoich problemach i proszą cię o radę. - Dostrzegasz też, że wszyscy dookoła starzeją się. Znajomi biorą śluby i rozwodzą się zamiast ze sobą chodzić i zrywać. Ty też masz już za sobą co najmniej jeden poważny związek - wyjaśnia Ogonek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o innych oznakach dorosłości i sprawdzić, czy kwalifikujesz się, aby tak o sobie mówić, zapraszamy do wysłuchania wszystkich materiałów z audycji "Poranek OnLine".

bc/kd

Czytaj także

Jak robić, żeby się nie narobić, a zarobić?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 10:00
Odpowiedź na to pytanie, jest jak wygrana na loterii. Mimo to historia popkultury zna kilka postaci, które posiadły tę wiedzę tajemną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Skiba walczył z matematyką?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 11:50
Co zmalowali, gdy byli mali? Sprawdziliśmy, jak polskie gwiazdy wspominają szkolne lata - m.in. Renata Dancewicz i Krzysztof Skiba Skibiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Keanu Reeves, Yao Ming i Typowy Seba - jako memy opanowali sieć

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 14:00
Internetowe memy to obrazki najczęściej przedstawiające osoby razem z krótkimi opisami sytuacji często komicznymi i sarkastycznymi, które rozprzestrzeniają się w sieci. W "Poranku OnLine" specjalnie dla was omówiliśmy kilka z nich.
rozwiń zwiń