Od "To ostatnia niedziela" do "A gdy jest już ciemno"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 08:00
– Na przestrzeni kilkudziesięciu lat teksty polskich piosenek zmieniały się jak w kalejdoskopie, jednak temat miłości pojawiał się zawsze - zauważa dziennikarz radiowy Marek Gaszyński.
Audio

Jakie zagadnienia poruszano więc w polskich przebojach? Teksty rodzimych piosenek analizował w Czwórce Marek Gaszyński - dziennikarz radiowy, a zarazem autor ponad 150 tekstów. Spod jego pióra wyszły m. in. takie hity jak "Nie zadzieraj nosa" i "Sen o Warszawie"

Jak tłumaczy gość "Poranka", w piosence przedwojennej dominowały pytania i skargi. – Wielką popularnością cieszyły się np. "Czy tutaj mieszka panna Agnieszka" lub "Czy pani mieszka sama?". Na swój los żalił się natomiast Mieczysław Fogg w przeboju "To ostatnia niedziela" – zauważa.

Marek Gaszyński zwraca uwagę, że po wojnie tworzono piosenki nawiązujące do odbudowy kraju, np. "Budujemy nowy dom" lub "Nowa Huta". Ponadto zaczęły pojawiać się utwory nawiązujące do "własnego podwórka". – Zaczęto śpiewać o swoim najbliższym otoczeniu. Taką piosenką jest np. "Stare Miasto" – tłumaczy.  

– W latach 50., kiedy już kraj stanął trochę na nogi, zaczęto pisać więcej o sporcie i rekreacji. Przykładowo Maria Koterbska śpiewała "Mój chłopiec piłkę kopie", a Andrzej Bogucki "Trzej przyjaciele z boiska" – mówi Marek Gaszyński.

Lata 60. to, jak tłumaczy gość "Poranka", czas dla przebojów rock and roll’owych (Karin Stanek, Kasia Sobczyk, Maciej Kossowski) i poezji śpiewanej. – Na przełomie lat 60. i 70. zaczęto śpiewać poezję. Najpierw Tuwima, a później Norwida, Asnyka, Herberta, Baczyńskiego. Można powiedzieć, że taki proceder rozpoczął Czesław Niemen – zauważa Marek Gaszyński.

– W kolejnym dziesięcioleciu zaczęto promować polskość i ludowość. Z jednej strony Wojtek Korda śpiewał o tym, że Wisła płynie, a z drugiej wspaniałe piosenki m. in. dla Maryli Rodowicz i Haliny Frąckowiak, tworzyła Katarzyna Gärtner ("Polka idolka", "Wielka woda", "Bądź gotowy dziś do drogi") – zauważa gość "Poranka". – Nie zapominajmy też, o piosenkach, które nawiązywały do amerykańskiego ruchu wolnościowego, np. przebój Czerwonych Gitar "Kwiaty we włosach" idealnie wpasowuje się w ten nurt – dodaje.

Jak zauważa Marek Gaszyński, w latach 80. powstawało dużo piosenek traktujących o polityce i zmianach cywilizacyjnych. Takie hity śpiewali np. Lombard ("Szklana pogoda") i Perfect ("Chcemy być sobą") – zauważa gość "Poranka".

– Od lat 90. w tekstach polskich piosenek zapanowała już całkowita dowolność. Piszę się o wszystkim, co tylko przyjdzie człowiekowi do głowy – puentuje gość Czwórki. 

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z Markiem Gaszyńskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Śpiewała go Ordonówna

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 11:00
Henryk Wars całe życie marzył, by komponować muzykę poważną, ale w historii zapisał się jako twórca przeboju "Miłość ci wszystko wybaczy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisze, bo musi

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 23:25
Mądrość w swoich wierszach dostrzega dopiero wtedy, kiedy słyszy, jak czytają je inni. Na młodym muzyku sprawdza, czy jego poezja jeszcze działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy przepis na hit

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 18:30
Cztery akordy, prosta melodia, tekst o miłości i facet na wokalu. Jeśli piosenkę podchwycą radiostacje, sukces murowany.
rozwiń zwiń