Charakter pisma zdradza charakter człowieka!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:00
W skład wyposażenia grafologa wchodzi m. in. linijka, cyrkiel, kątomierz i lupa. Posługując się tymi narzędziami grafolog jest w stanie określić, np. czy jesteś osobą, która umie uporać się ze swoimi porażkami.
Audio

Grafologia jest jedną z dziedzin psychologii, która opiera się na założeniu, że istnieje związek pomiędzy charakterem pisma a osobowością jego autora. Jeżeli wynik badania ma być dokładny, należy przygotować grafologowi odpowiednią próbkę pisma. Co to oznacza w praktyce?

– Nie może to być coś niedbale napisanego na kolanie lub zwyczajny podpis. Należy napisać przynajmniej trzy czwarte strony w pozycji siedzącej, z ręką podpartą na czymś stabilnym – tłumaczy Olga Mickiewicz, która tę tajemna wiedzę zaczerpnęła wprost od grafologa i psychologa Zuzanny Górskiej.

Jak przekonuje sam grafolog, dzięki analizie pisma można zdiagnozować np. jaki typ przywództwa charakteryzuje daną osobę, czy jest ekstrawertykiem czy introwertykiem, przyjmuje postawę otwartą czy zdystansowaną a nawet czy łatwo radzi sobie z porażkami.

Zuzanna Górska podkreśla, że grafolodzy nie analizują pojedynczych cech pisma, których można wyróżnić aż 49, tylko pewne ich zespoły. Dopiero kombinacja konkretnych cech pisma, pozwala stwierdzić występowanie określonych cech osobowości. – Żeby móc powiedzieć, że ktoś jest, np. osobą towarzyską, która potrzebuje kontaktów z innymi, to jego pismo musi charakteryzować się kształtami girlandowymi i być szerokie. Dodatkowo osoba powinna pisać szybko i mocno naciskać na kartkę papieru – przekonuje grafolog.

Jak dalej tłumaczy, pochylenie nie jest ważną cechą diagnostyczną. Dlaczego? Bo ono podlega nieustannym zmianom w zależności od naszego zmęczenia, stresu czy szybkości, z jaką piszemy.

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego pismo lekarzy jest tak nieczytelne oraz czy wraz ze zmianą osobowości zmienia się nasze pismo wysłuchaj całości rozmowy. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie artykułu.

ap

Zobacz więcej na temat: Polecane psychologia
Czytaj także

Pióro lepsze niż długopis

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 15:24
Ruszyła ogólnopolska kampania, która ma zachęcić dzieci do pisania piórem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć zapisana ręką

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 07:00
Zmiana z klawiatury na długopis wyjdzie na dobre tym, którzy chcą poćwiczyć pamięć. Naukowcy twierdzą, że pisanie odręczne sprzyja zapamiętywaniu informacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczne pióro kształtuje charakter

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 16:00
Pisanie piórem uczy skupienia i pozwala odetchnąć od szaleńczego tempa życia – mówi grafik Andrzej Pągowski, miłośnik i kolekcjoner wiecznych piór.
rozwiń zwiń