X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Charakter pisma zdradza charakter człowieka!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:00
W skład wyposażenia grafologa wchodzi m. in. linijka, cyrkiel, kątomierz i lupa. Posługując się tymi narzędziami grafolog jest w stanie określić, np. czy jesteś osobą, która umie uporać się ze swoimi porażkami.
Audio

Grafologia jest jedną z dziedzin psychologii, która opiera się na założeniu, że istnieje związek pomiędzy charakterem pisma a osobowością jego autora. Jeżeli wynik badania ma być dokładny, należy przygotować grafologowi odpowiednią próbkę pisma. Co to oznacza w praktyce?

– Nie może to być coś niedbale napisanego na kolanie lub zwyczajny podpis. Należy napisać przynajmniej trzy czwarte strony w pozycji siedzącej, z ręką podpartą na czymś stabilnym – tłumaczy Olga Mickiewicz, która tę tajemna wiedzę zaczerpnęła wprost od grafologa i psychologa Zuzanny Górskiej.

Jak przekonuje sam grafolog, dzięki analizie pisma można zdiagnozować np. jaki typ przywództwa charakteryzuje daną osobę, czy jest ekstrawertykiem czy introwertykiem, przyjmuje postawę otwartą czy zdystansowaną a nawet czy łatwo radzi sobie z porażkami.

Zuzanna Górska podkreśla, że grafolodzy nie analizują pojedynczych cech pisma, których można wyróżnić aż 49, tylko pewne ich zespoły. Dopiero kombinacja konkretnych cech pisma, pozwala stwierdzić występowanie określonych cech osobowości. – Żeby móc powiedzieć, że ktoś jest, np. osobą towarzyską, która potrzebuje kontaktów z innymi, to jego pismo musi charakteryzować się kształtami girlandowymi i być szerokie. Dodatkowo osoba powinna pisać szybko i mocno naciskać na kartkę papieru – przekonuje grafolog.

Jak dalej tłumaczy, pochylenie nie jest ważną cechą diagnostyczną. Dlaczego? Bo ono podlega nieustannym zmianom w zależności od naszego zmęczenia, stresu czy szybkości, z jaką piszemy.

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego pismo lekarzy jest tak nieczytelne oraz czy wraz ze zmianą osobowości zmienia się nasze pismo wysłuchaj całości rozmowy. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie artykułu.

ap

Zobacz więcej na temat: psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pióro lepsze niż długopis

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 15:24
Ruszyła ogólnopolska kampania, która ma zachęcić dzieci do pisania piórem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć zapisana ręką

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 07:00
Zmiana z klawiatury na długopis wyjdzie na dobre tym, którzy chcą poćwiczyć pamięć. Naukowcy twierdzą, że pisanie odręczne sprzyja zapamiętywaniu informacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczne pióro kształtuje charakter

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 16:00
Pisanie piórem uczy skupienia i pozwala odetchnąć od szaleńczego tempa życia – mówi grafik Andrzej Pągowski, miłośnik i kolekcjoner wiecznych piór.
rozwiń zwiń