Za koło podbiegunowe z Mikiem Hornem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 09:39
Siedemnastoletnia Zuzanna Łukasik zakwalifikowała się do dziewiątej edycji programu Young Explorers prowadzonego przez jednego z najwybitniejszych współczesnych podróżników – Mike'a Horna.
Audio

Marzeniem podróżnika jest pokazanie młodzieży z całego świata najpiękniejszych zakątków naszego globu. Do tej pory odbyło się osiem z dwunastu ekspedycji, którym przewodzi. Zuzanna Łukasik jest drugą Polką, której udało się przejść kwalifikacje. Licealistka z Krakowa weźmie udział w wyprawie za koło podbiegunowe.

Young Explorers to nie tylko ekspedycja podróżnicza, to także, a nawet przede wszystkim, wyprawa naukowa. Ideą przewodnią programu jest bowiem promowanie wśród młodzieży ochrony środowiska.

Podczas wyprawy do Kanady, która trwać będzie 26 dni, Zuzanna Łukasik będzie miała okazję m.in. badać wieczną zmarzlinę, śledzić prądy oceaniczne i pomagać rdzennym mieszkańcom tamtego regionu. – Wiem, ile mogę się tam nauczyć oraz jakie doświadczenia mam szansę zdobyć i jak wspaniałe dni mnie czekają – przyznaje Zuza Łukasik.

Przygotowanie do wyprawy, która startuje 14 sierpnia trwają pełną parą. Zuzanna ma mało czasu, gdyż kilka dni temu wróciła z kolejnego obozu szkoleniowego, który odbył się w Szwajcarii. Wraz z innymi uczestnikami ekspedycji trenowała tam m.in. bieganie i wspinaczkę górską. – Program treningowy zakładał np. noszenie plecaka o wadze 18 kg przez trzy godziny dzienne – zdradza.

– Torby i plecak pakuje już od kilka dni. Trudno jest o wszystkim pamiętać – przyznaje licealistka. Jak mówi, nie żal jej polskiego lata, gdyż za kołem podbiegunowym także panuje lato. – Temperatury kształtują się tam teraz w granicach od -10 do nawet +10 stopni Celsjusza, ale i tak biorę pięć kurtek – mówi.

Aby wziąć udział w kolejnych edycjach programu, na które wciąż można się zgłaszać, wystarczy złożyć aplikacje na stronie internetowej podróżnika. Aplikacja jest dostępna dla wszystkich osób w wieku 15-20 lat, które płynnie władają językiem obcym, nie brakuje im chęci by dowiedzieć się czegoś o ochronie środowiska, a poza tym są wysportowane i głodne mocnych wrażeń.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programie i dalszych etapach aplikacji, wysłuchaj rozmowy Romka Wójcika i Pawła Pawlicy z Zuzanną Łukasik.

ap

Czytaj także

Wygrywają nie tylko najsilniejsi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 10:00
W oczach społeczeństwa mogą być postrzegani jako ludzie z ograniczeniami. Dokonali jednak tego, co udaje się jedynie najwytrawniejszym alpinistom. Rzucili wyzwanie "królowi Andów" i go pokonali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za każdą chemię - jeden szczyt

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 14:22
Katarzyna Gulczyńska, alpinistka amatorka, obiecała swojemu choremu na raka przyjacielowi, że wejdzie na tyle szczytów Korony Ziemi, ile on dostanie chemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przygotować się na górski survival deszczową porą?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 19:44
Gdy aura za oknem irytuje, a turyści mają dość karczm na Krupówkach, automaty do gier nudzą – czas wyruszyć w góry. Tylko jak to zrobić, by przeżyć w taką pogodę? Oto kilka gadżetów, które pozwolą nam wybrać się na totalnie ekstremalną survivalową przygodę.
rozwiń zwiń