Być jak James Cameron

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 16:28
- Żeby zejść na samo dno Rowu Mariańskiego, co uczynił ostatnio słynny amerykański reżyser, wcale nie trzeba być płetwonurkiem - twierdzi gość Czwórki, Karina Kowalska. - Trzeba mieć za to sporą wiedzę i... pieniądze.
Audio
  • Cała prawda o nurkowaniu w otchłani oceanu
  • Jak kręcić filmy pod wodą? Rozmowa z Jackiem Szymczakiem

Spośród pierwszych osób, które zeszły na tą głębokość w 1960 roku , żadna nie była wykwalifikowanym płetwonurkiem. – Musiały one natomiast mieć bardzo dużą wiedzę na temat ciśnienia w otoczeniu, czy prawidłowego sposobu oddychania - tłumaczy gość Czwórki z Muzeum Nurkowania przy Warszawskim Klubie Płetwonurków. Aby osiągnąć to co Cameron, należy mieć także sporo pieniędzy, przede wszystkim na zbudowanie odpowiedniego pojazdu.

Karina Kowalska powiedziała również, że najwięcej zdjęć z morskich głębin, które wykorzystywane są między innymi w filmach, pochodzi z maszyn kierowanych zdalnie. - Wchodzą one w głąb rowów, nie zaśmiecają środowiska, nie burzą wody - opowiada gość Czwórki. - Szczególne wrażenie robią chyba fotografie stworzeń żyjących na dużych głębokościach, które same generują elektryczność. Zmieniają kolory i świecą. Wygląda to nieprawdopodobnie.

O przygodach Jamesa Camerona i dlaczego tak naprawdę niczego nie udało mu się zobaczyć, a także o tym, jakie błędy popełniają ludzie, którzy chcą zadziwić świat, schodząc na dno Rowu Mariańskiego, dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Czwórkowego „Poranka”, bądź oglądając jej nagranie filmowe.

W audycji "Stacja Kultura" zagościł natomiast Jacek Szymczak, reżyser i operator filmów kręconych pod wodą. Posłuchaj całej rozmowy z gościem "Stacji Kultura"!

(kd)

Zobacz więcej na temat: pieniądze

Czytaj także

O mokrych sprawach na sucho

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 11:51
Wykłady, warsztaty, pokazy filmów i spotkanie z rekordzistą Polski w nurkowaniu głębinowym znalazły się w programie Targów Nurkowych "Podwodna Przygoda". Czwórka poleca!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Jakuza z Wielkiego Joł szuka podwodnych śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 19:52
Podwodne sprzątanie świata zacznie się od podwarszawskiej Zielonki. Tam grupa zapalonych nurków, z "Jakuzą" na czele, w ramach akcji "Sprzątanie Świata 2011" pokaże, że warto dbać o czystość akwenów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeźnia, psychiatryk i kopalnie, czyli turystyka alternatywna

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 09:30
W audycji "Hyde Park" odwiedziliśmy miejsca opuszczone, nieznane i zapomniane... Zaglądaliśmy do Starej Rzeźni w Poznaniu, szpitala psychiatrycznego w Otwocku, opuszczonych kopalni, fabryk, gazowni, itp.
rozwiń zwiń