Rzeźnia, psychiatryk i kopalnie, czyli turystyka alternatywna

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 09:30
W audycji "Hyde Park" odwiedziliśmy miejsca opuszczone, nieznane i zapomniane... Zaglądaliśmy do Starej Rzeźni w Poznaniu, szpitala psychiatrycznego w Otwocku, opuszczonych kopalni, fabryk, gazowni, itp.
Audio
Rzeźnia, psychiatryk i kopalnie, czyli turystyka alternatywna
Foto: Glow Images/East News

- Pięknym miejscem pod Warszawą jest Zapasowe Centrum Dowodzenia, które swoją historią sięga jeszcze czasów PRLu - polecał w Czwórce Krzysztof Palicki z portalu urb-ex.pl, popularyzującego turystykę polegającą na eksplorowaniu obszarów postindustrialnych. - Można tu obejrzeć piękny bunkier, który teoretycznie sięga ośmiu pięter pod ziemię. Najciekawsze jest to, że na wierzchu stoi taka mała szopka wielkości średniego garażu, nie wzbudzająca zainteresowania - opowiadał podróżnik, jeden z gości "Hyde Parku" poświęconego poszukiwaniom skarbów.

Ponadto w audycji sprawdzaliśmy, jak wyglądają nieodkryte trasy w Warszawie i Poznaniu. Z nurkami rozmawialiśmy o ekstremalnym zwiedzaniu pod wodą. Nasi reporterzy przygotowali materiały reporterskie, m.in. o geocachingu, czyli zabawie w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową, kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Ważna jest również dla nich ochrona środowiska.

Więcej na temat polskich eksploratorów miejsc nieoczywistych w nagraniach z audycji.

bch

Czytaj także

Meksyk, kraina wielkich motyli i pięknych raf koralowych

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 13:31
Szczególnie warto zobaczyć Półwysep Jukatan i stan Chiapas. Przyroda i pozostałości po kulturach Indian i Majów zapierają dech w piersiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd uciec przed Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 14:53
W czasie gdy miasta - organizatorzy turnieju reklamują się jako piłkarskie stolice, pewne polskie miejscowości próbują zwrócić na siebie uwagę jako rejony wolne od futbolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wężowe Smoki z Wysp Salomona

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 10:56
Wojciech Bobilewicz (podróżnik): To jest jedno z najbardziej dziwnych i tajemniczych miejsc na kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń