Jak pracownicy oszukują pracodawców?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 12:12
Co trzeci Polak spóźnia się do pracy, co czwarty załatwia w biurze swoje prywatne sprawy, 8 proc. naszych rodaków pojawia się tam na rauszu, a 10 proc. załatwia sobie "lewe" zwolnienia lekarskie. – Wszyscy bywamy złodziejami – mówi ekspert.
Audio
  • Jak pracownicy okradają swoich pracodawców? - materiał Bartka Wasilewskiego

Najczęściej swoich pracodawców oszukują osoby zatrudnione w dziale zaopatrzenia i zakupów, szefowie powinni baczniej przyglądać się także podwładnym z działu sprzedaży. Ofiarą zjawiska tzw. anomii pracowniczej, czyli nadużyć, których dopuszczają się zatrudnieni, w ciągu ostatniego roku padło aż 78 proc. przedsiębiorstw - wynika z badań, przeprowadzonych przez towarzystwo Euler Hermes i organizację Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej. Najczęściej chodzi o przywłaszczenia, kradzieże, fałszerstwa i oszustwa komputerowe. W światowych rankingach pod tym względem Polacy plasują się na... trzecim miejscu. Pierwsi są Rosjanie.

Zdaniem Mieszka Maja z Centrum Rozwoju Biznesu wszyscy bywamy złodziejami. – Podkradamy raz na jakiś czas i mamy społecznie uzgodnione usprawiedliwienia, które pozwalają nam na to – mówi ekspert. – Prawo do tego wpajali nam już ojcowie i dziadkowie, którzy mówili, że państwo jest złe, więc należy być lojalnym wobec siebie samego.

Kradniemy, bo mamy taką możliwość: pokusy czyhają wszędzie, a ryzyko przyłapania jest niewielkie. Najczęściej dopuszczają się tego mężczyźni około trzydziestki, z długim stażem w danej firmie.

/

– Szeregowi pracownicy na mniejszą skalę, poważnych nadużyć dopuszcza się kadra zarządzająca – mówi Bartosz Pikuła z towarzystwa Euler Hermes.

Skala problemu jest poważna. Co robią pracodawcy, by walczyć z tym zjawiskiem? I czy w ogóle można wygrać z setkami tysięcy nielojalnych pracowników?
Dowiedz się więcej na ten temat, słuchając całego materiału reporterskiego Bartka Wasilewskiego w "Poranku OnLine" .

Czytaj także

Ile zajmuje nam dojazd do pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 18:00
Dowiesz się słuchając środowego nagrania "Poranka OnLine".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracownik idealny nie istnieje. A pracodawca?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 19:57
Anestezjolog to najbardziej szanowany i najlepiej opłacany zawód w Stanach Zjednoczonych. W Polsce wygląda to trochę inaczej - uwielbiamy sprzedawców lodów, drażnią nas kontrolerzy biletów i komornicy. Czy istnieje zatem idealna praca? Bo pracownik i pracodawca, niestety, raczej nie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagana i zwolnienie z pracy? Masz prawo się bronić

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 17:30
Ciągłe spóźnienia, obrażanie przełożonego, nieposłuszeństwo - wszystkie takie zachowania mogą być podstawą do udzielenia nam nagany lub nawet do zwolnienia. Ale nie zawsze. Co ci grozi, gdy podpadniesz szefowi?
rozwiń zwiń