Bycie ojcem i partnerem to wyzwanie nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 11:56
W ostatnich latach zmienia się rola taty w rodzinie. To już nie jest tylko ojciec żywiciel, który dziecko widuje sporadycznie. Jak pomóc młodym ojcom sprostać nowym zadaniom?
Audio

Członkowie Instytutu do spraw publicznych debatowali na temat młodych ojców - nowego modelu ojca. Zauważyli, że do tej pory mieliśmy do czynienia z ojcem-żywicielem, a teraz ten partner, młody ojciec stara się i chce uczestniczyć w wychowaniu dziecka.

- W ostatnich paru latach możemy zaobserwować to, że ojcowie zaczęli zastanawiać się nad swoją rolą i jako członka rodziny, i jako osoby, która jest też rodzicem, a nie tylko żywicielem domu. Wcześniej się nad tym nie zastanawiali - ani ojciec, ani matka - wyjaśnia Aleksandra Niżyńska.  - Kiedyś taty prawie nie było w domu. Teraz ojcowie chcą spędzać czas z dziećmi, chcą się zaangażować. To temat wart kontynuowania z korzyścią dla ojców, ale i kobiet.

Często zdarza się jednak tak, że ojcowie, mimo szczerych chęci nie wiedzą, jak się odnaleźć w nowej roli. Przez to nieprzygotowanie może pojawić się odruchowa chęć ucieczki i zepchnięcia nowych problemów w podświadomość wyjaśnia psycholog Rafał Załęcki.

- Spychanie to jest zaprzeczenie, że można uczyć się nowej roli, ojca, opiekuna i podkreślanie ogromu trudności np. że kobieta nagle nie jest już atrakcyjna, że ma inne priorytety, nie ma już ochoty na seks, interesuje się czymś zupełnie innym. Kobieta chce przekazać mężczyźnie obowiązki, których on nie chce, bo nie wie jak to zrobić. Oczekuje się od niej żeby została w domu i zajęła się dziećmi i domem - wyjaśnia.

Oczywiście i z tej wydawałoby się patowej sytuacji jest wyjście. - Pierwszym krokiem, aby pomóc tym mężczyznom jest zrozumienie ich sytuacji. Nie oskarżanie ich, tylko popatrzenie na nich jak na osoby zagubione - radzi psycholog. - Wtedy nadchodzi czas na powolne wdrażanie ich małymi krokami do czynności, które mogą wykonać. Potrzebują też całego morza akceptacji, potrzebują być chwaleni. Myślę, że małymi krokami można zbudować partnerską relację - dodaje. 

Panie powinny też pamiętać, że mężczyźni nie czytają w myślach, dlatego lepiej o wszystkim mówić - posłuchaj materiału Martyny Ogonek z "Poranka OnLine".
(pj)

Czytaj także

Sekrety ojcostwa, czyli jak być dobrym tatą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 11:00
Bycie tatą to największe zadanie i najważniejsza rola w życiu mężczyzny. W "Nocnych Czatach" porozmawiamy o tym, co to znaczy być tatą i jakie zadania stoją przed współczesnymi ojcami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie każdy tata jest gotowy na poród rodzinny

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 14:10
Niektórzy mężczyźni boją się brać w nich udział, ale wstydzą się do tego przyznać. Inni bardzo się nim rozczarowali. Są i tacy, którzy z porodu robią show.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tato na wychowawczym – bezcenne!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 15:43
- Ojciec na wychowawczym? Najlepsza rzecz na świecie! Pamiętam jak dziecko rosło, uczyło się myśleć, obserwować. To są relacje zbudowane między mną a córką nie do powtórzenia, tego się nie da nadrobić po pracy, w weekendy - przekonuje jeden z gości audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń