Depresja od smutku różni się wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:30
Nazywana melancholią nie była uznawana za jednostkę chorobową. Dziś depresja uchodzi za schorzenie cywilizacyjne, które coraz częściej dotyka ludzi młodych. Jej objawów nie powinno się lekceważyć, tak jak nie należy ich mylić ze zwykłym przygnębieniem, albo obniżeniem nastroju.
Audio
  • Czym depresja różni się od smutku opowiada profesor Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii
Depresja od smutku różni się wszystkim
Foto: Glow Images/East News

- Nie jestem zachwycony tym, że depresja weszła w modę. Bo to, o czym ludzie na ogół myślą mówiąc "mam doła", to nie jest to, czym ja się na co dzień zajmuję - tłumaczy  prof. Łukasz Święcicki. - A przez to, że wszyscy wszystko nazywają depresją, bardzo wiele osób przestało wierzyć, że ona naprawdę istnieje.

Tymczasem depresja to poważna choroba, która ostatnio coraz częściej mylona jest z obniżonym samopoczuciem, czy zwykłą chandrą. - Większość ludzi z ciężką depresją nie jest smutna, bo to, co zdecydowanie bardziej im dokucza to rodzaj bardzo przykrej obojętności. Oni wyłączają się ze świata, a towarzyszą temu brak energii, obniżony napęd, niemożność zrobienia podstawowych rzeczy - wymienia ekspert. I dodaje: - To nie jest tak, że taką osobę przekupimy czymś, żeby wstała, umyła się, przebrała. Niestety dla chorych na depresję jest to niewykonalne.

W celu szerzenia wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienia społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć powołano do życia Forum Przeciw Depresji. Kampania organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska we współpracy z Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Właśnie ruszyła siódma jej odsłona.

- Z niepokojem przyglądam się temu, jak bardzo odmładza się moja grupa pacjentów - przyznaje gość Justyny Dżbik. - A ponieważ depresja to biologiczna choroba, na taki stan rzeczy może mieć wpływ znaczne zmniejszenie umieralności niemowląt. Wszyscy ludzie, niezależnie od stanu zdrowia, dożywają do dorosłości, a część z tych osób ma bardzo ciężkie doświadczenia biologiczne właśnie z okresu okołoporodowego. Dochodzi do tego coraz większa powszechność, coraz bardziej "zmutowanych" używek, a już najbardziej winiłbym za to marihuanę.

Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Łukaszem Święcickim z Instytutu Psychiatrii i Neurologii z "Poranka OnLine". Nagranie w pliku dźwiękowym dołączone jest do artykułu.

kul

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz być zdrowy i szczęśliwy? Przytul swojego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 10:00
– Posiadanie zwierząt to jeden z najlepszych sposobów na zdrowie – mówi Wojciech Majda, lekarz i psychoterapeuta. – Wystarczy wyprowadzić psa na spacer. Wówczas dotleniamy organizm, zmniejszamy ciśnienie krwi i ryzyko zachorowań na serce. To czyste lekarstwo dla ciała i duszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słodzeniem nie wyleczysz depresji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 07:30
Napoje gazowane niczym magiczna różdżka, czego się nie dotkną - wszystko psuję. Dodają kilogramów, powodują próchnicę, a nawet depresje. Na szczęście jest napój, który może nas uratować.
rozwiń zwiń